PR i NASA: będzie społecznościowa detekcja asteroidów

0

NASA i firma Planetary Resources Inc. wspólnie opracują oprogramowanie do weryfikacji metod społecznościowej detekcji obiektów NEO.

W czwartek 21 listopada NASA i firma Planetary Resources (PRI) ogłosiły na Asteroid Initiative Ideas Synthesis Workshop w Houston zawarcie pierwszej umowy o współpracy w ramach Asteroid Grand Challenge. Oba podmioty zaczną pracę nad oprogramowaniem mającym posłużyć do znalezienia sposobów wykrywania obiektów bliskich Ziemi na podstawie danych zbieranych przez amerykańską agencję kosmiczną.

Na podstawie Space Act Agreement NASA udostępni Planetary Resources dane z przeglądów nieba jakie wykonuje, a PRI opracuje oprogramowanie, algorytmy i sposób weryfikacji wyników pracy zespołów, które zgłoszą swoje metody wykrywania obiektów typu NEO. NASA opracuje i poprowadzi serię konkursów mających wyłonić rozwiązania wspomagające działanie istniejących programów przeglądowych i poszukiwawczych. Pierwszy konkurs ma zostać ogłoszony w 2014 roku i będzie bazował na platformie Asteroid Zoo, opracowywanej obecnie przez Planetary Resources i Zooniverse.

Inicjatywa NASA ma poszerzyć i wzmocnić istniejące programy identyfikacji i badania obiektów bliskich Ziemi oraz znajdowania obiektów potencjalnie zagrażających globowi ziemskiemu. “Misją Asteroid Grand Challenge są projekty takie jak ten”, wyjaśnia szef programu, Jason Kessler. “Znaleźć innowacyjne połączenia pomysłów i zasobów w celu zmierzenia się z potencjalnie niebezpiecznymi asteroidami”.

Konkursy algorytmów są przeprowadzane przez ośrodek NASA pod nazwą Center of Excellence for Collaborative Innovation (CoECI). Inicjatywa została ustanowiona na prośbę administracji rządowej, a dokładnie Biura Polityki Naukowej i Technologicznej. Ośrodek umożliwia społeczności ponad 600 000 programistów zgłaszanie swoich algorytmów mających pomóc w rozwiązywaniu rzeczywistych problemów jakie napotyka NASA w swojej codziennej działalności badawczo-rozwojowej.

Obecnie skatalogowano około 620 000 obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Szacuje się, że jest to mniej niż 1% wszystkich ciał niebieskich krążących wokół Słońca.

(NASA, PRI)

 

Comments are closed.