Deorbitacja GOCE – status na 4 listopada

0

Europejska sonda GOCE wejdzie w atmosferę Ziemi już za kilka dni. Będzie to pierwsza niekontrolowana deorbitacja statku należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) od 1987 roku (satelity Isee-2).

Informacje opublikowane przez ESA wskazują, że około 25% masy sondy GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) przetrwa przejście przez atmosferę Ziemi i spadnie na nieokreślony jeszcze obszar – być może zamieszkały. Szacuje się, że około 250 kg szczątków sondy w postaci 40-50 fragmentów zdoła przetrwać deorbitację.

W ostatnim momencie inżynierowie sprawujący kontrolę nad sondą przeprowadzą procedurę jej pasywacji, w skład której wejdzie m.in. zużycie resztek ksenonu (paliwa dla jonowego systemu napędowego) oraz wyłączenie transmiterów, dzięki czemu nie dojdzie do interferencji z innymi satelitami.

W chwili opublikowania tego artykułu (godzina 20:00 CET, 4 listopada 2013 roku) przewiduje się, że sonda GOCE wejdzie w atmosferę Ziemi o godzinie 10:22 CET w dniu 10 listopada 2013 roku. Sonda o poranku czasu uniwersalnego przebywała na wysokości około 192 km. Oddziaływanie atmosfery działa obecnie na sondę z siłą około 24 mN (miliniutonów), co spowoduje spadek wysokości orbity GOCE w dniu dzisiejszym o około 4 kilometry. W następnych dniach hamowanie atmosferyczne będzie coraz silniejsze, w wyniku czego sonda będzie traciła wysokość jeszcze szybciej.

Pierwotnie satelita został wyniesiony na orbitę polarną o wysokości około 280 kilometrów, by następnie znaleźć się na swojej orbicie roboczej, znajdującej się około 30 kilometrów niżej. Ponieważ na tej wysokości wszelkie obiekty poruszające się po orbicie doświadczają już dość znacznego wpływu ziemskiej atmosfery, GOCE został wyposażony w silniki jonowe wykorzystujące ksenon, pozwalające satelicie utrzymać zadaną orbitę. Gaz ten skończył się jednak ostatecznie 21 października, co rozpoczęło jednocześnie proces niekontrolowanej deorbitacji.

(ESA, SO)

{module[346]}

Comments are closed.