Rozbłysk klasy X2.3 z grupy 1875 (29.10.2013)

0

Grupa 1875 wyemitowała rozbłysk klasy X2.3  najsilniejszy od maja bieżącego roku.

Ostatnie tygodnie to okres wyraźnie podwyższonej aktywności słonecznej, z rejestrowanymi rozbłyskami klasy X. W październiku Słońce łącznie wyemitowało cztery rozbłyski klasy X, z których najsilniejszy – klasy X2.3 – wydarzył się wczoraj, 29 października. Rozbłyski klasy X były wytwarzane przez grupy o numerze 1875 i 1882.

Grupa 1875 znajduje się już za zachodnim brzegiem tarczy słonecznej i jest niewidoczna z Ziemi. Niejako „na pożegnanie” ta grupa wyemitowała 29 października rozbłysk klasy X2.3. Maksimum tego rozbłysku przypadło na 29 października, na godzinę 22:54 CET. Jest to najsilniejszy rozbłysk od 14 maja tego roku, kiedy to grupa 1748 wyemitowała najsilniejszy w tym roku rozbłysk.

Rozbłysk X2.3 był trzecim względem mocy rozbłyskiem w tym roku i jednocześnie piątym względem mocy w całym obecnym, 24. cyklu aktywności słonecznej. Ostatni wzrost aktywności może sugerować, że długo oczekiwane maksimum aktywności słonecznej może nastąpić w najbliższym czasie, w perspektywie kilku miesięcy. Możliwe, że obecny cykl będzie się charakteryzować dwoma maksimami, podobnie jak poprzedni, 23. cykl aktywności słonecznej.

Grupa 1875 znajduje się już za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ta grupa będzie przebywać po stronie Słońca niewidocznej z Ziemi i będzie obserwowana przez sondy STEREO. Jest możliwe, że za około dwa tygodnie ta grupa znów się pojawi po stronie Słońca widocznej z Ziemi  niektóre grupy plam słonecznych są w stanie przetrwać nawet kilka obrotów naszej Dziennej Gwiazdy. Czy tak się stanie i tym razem?

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

 

Comments are closed.