Rozbłysk klasy X1.7 z grupy 1882 (25.10.2013)

0

Po pięciu miesiącach przerwy Słońce wytworzyło pierwszy rozbłysk najbardziej energetycznej klasy X. Ponadto, ku Ziemi podąża koronalny wyrzut masy powstały w rozbłyskach klasy M wyemitowanych 23 i 24 października.

Ostatni rozbłysk najbardziej energetycznej klasy X nastąpił 15 maja 2013 roku. Od tego czasu, w zasadzie aż do początku października obserwowaliśmy wyraźny spadek aktywności słonecznej, z przerwami po kilka tygodni pomiędzy kolejnymi rozbłyskami średniej klasy M. Wiele jednak wskazuje na to, że sytuacja właśnie się zmienia.

Dwudziestego drugiego października, w ciągu jednego dnia, nastąpiły trzy rozbłyski klasy M. Następnie, w ciągu dwóch kolejnych dni, 23 i 24 października, nastąpiło sześć kolejnych rozbłysków, z których najbardziej energetyczny był klasy M9.3 – niewiele zabrakło do klasy X. Co ciekawe, niektóre z tych rozbłysków wygenerowało koronalne wyrzuty masy (CME), także częściowo skierowane ku Ziemi. W najbliższych kilkudziesięciu godzinach są możliwe zorze polarne, aczkolwiek prawdopodobnie zbyt słabe, by można je obserwować z Ziemi.*

Te wszystkie wydarzenia ostatnich dni przyćmił rozbłysk klasy X z poranka 25 października. O godzinie 10:01 CEST nastąpiło maksimum rozbłysku klasy X1.7. Ten rozbłysk wytworzyła grupa o numerze 1882, która zaledwie kilkanaście godzin wcześniej pojawiła się przy wschodnim brzegu tarczy słonecznej.

Ten rozbłysk jest jedenastym względem mocy rozbłyskiem wyemitowanym w obecnym, 24. cyklu aktywności słonecznej. Jest to także trzeci względem mocy rozbłysk w tym roku. Warto zauważyć, że w tym roku nastąpiły jedynie cztery rozbłyski klasy X, natomiast w całym obecnym cyklu było ich dwadzieścia.

Kolejne rozbłyski klasy M oraz klasy X są możliwe w najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Na widocznej z Ziemi stronie Słońca aktualnie znajduje się sześć obszarów aktywnych, z których trzy może generować silniejsze rozbłyski.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

(PFA)

* W momencie pisania tego artykułu (25.10.2013, godzina 12:20 CEST) doszło już do zderzenia pierwszego z CME z ziemską magnetosferą – nie zanotowano silniejszych zórz polarnych.

Comments are closed.