Nowe nagrania ze skoku Felixa Baumgartner’a

0

Minął już rok od rekordowego skoku Felixa Baumgartner’a. Niedawno opublikowano nagrania z kamer zainstalowanych na skafandrze skoczka.

Czternastego października 2012 roku, w 65. rocznicę pierwszego naddźwiękowego lotu, człowiek własnym ciałem przekroczył prędkość dźwięku. Wyczynu tego dokonał Austriak Felix Baumgartner, który skoczył z wysokości prawie 39 km w ramach projektu Red Bull Stratos.

Szesnastego sierpnia 1960 roku Amerykanin Joseph Kittinger wzniósł się balonem na wysokość 31300 metrów, skąd dokonał skoku. Podczas trwającego 4 minuty i 36 sekund spadku swobodnego John Kittinger osiągnął maksymalną prędkość 988 km/h. Aż do 2012 roku, do misji Red Bull Stratos, był to rekord prędkości osiągniętej przez człowieka w trakcie spadku swobodnego.

Przez kolejne dekady ten rekord nie został pobity. Dopiero w ramach projektu Red Bull Stratos, którego finał nastąpił 14 października 2012 roku, pobity został rekord Josepha Kittinger’a. Tego dnia Austriak, Felix Baumgartner, wzniósł się balonem na wysokość prawie 39 km, skąd nastąpił jego skok. Start balonu odbył się z miejscowości Roswell w stanie Nowy Meksyk (USA).

Rozpoczęcie skoku nastąpiło o 20:08 CEST. Czterdzieści dwie sekundy po rozpoczęciu skoku Felix Baumgartner rozpędził się do maksymalnej prędkości 1357,6 km/h, co na tej wysokości odpowiada 1,25 prędkości dźwięku. Felix Baumgartner tym samym stał się pierwszym człowiekiem, który przekroczył prędkość dźwięku swoim ciałem. Ten wyczyn został dokonany w 65. rocznicę pierwszego naddźwiękowego lotu (samolot X-1, Chuck Yeager).

Około dwie minuty po rozpoczęciu skoku Felix Baumgartner wpadł w niekontrolowany korkociąg. Na szczęście Felixowi udało się wyjść z tego korkociągu, a w czwartej minucie i 19 sekundzie skoku nastąpiło rozwinięcie spadochronu. Spadek swobodny był długości około 36 kilometrów i 530 metrów. Lądowanie nastąpiło około 9 minut po rozpoczęciu skoku.

Rok po skoku opublikowano nagrania z kamer zainstalowanych na skafandrze Felixa Baumgartner’a. Nagranie można zobaczyć poniżej. Na nagraniu widać dramatyczny początek lotu oraz coraz bardziej spokojniejsze opadanie w dalszych fazach skoku. Obok zapisu z kamer można zobaczyć także dane takie jak prędkość, wysokość, przeciążenie czy prędkość uderzeń serca Austriaka.

Zapis z lotu Felixa Baumgartner’a / Credits – redbull

Skok Felixa Baumgartner’a jest z pewnością historycznym wyczynem. Ponadto, zebrane dane mogą potencjalnie posłużyć przy planowaniu wysokościowych systemów ratunkowych dla statków kosmicznych. Warto tu zauważyć, że obszar pomiędzy około 25 km nad Ziemią a niską orbitą wokółziemską jest bardzo rzadko odwiedzany fizycznie przez ludzi. Jest to jednak obszar przez który muszą przechodzić powracające z przestrzeni kosmicznej pojazdy – w tym i te z załogą ludzką. Czy można zatem się spodziewać jeszcze wyższych skoków w perspektywie kolejnych kilkunastu lat?

(RBS)

Comments are closed.