CAP 2013 – druga relacja

0

Zakończyła się konferencja CAP 2013, która odbyła się w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik. Ten artykuł zawiera podsumowanie tego wydarzenia.

Celem konferencji Communicating Astronomy with the Public (CAP) jest zaprezentowanie doświadczeń związanych z upowszechnianiem informacji związanych z astronomią – od tych najbardziej profesjonalnych po formy edukacji dzieci. Tegoroczna edycja CAP odbywa się w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik. W CAP 2013 bierze udział ponad sto naukowców oraz popularyzatorów nauki z całego świata. Organizatorami CAP jest International Astronautical Union, Politechnika Warszawska, New Space Foundation i CNK.

Konferencja CAP 2013 trwała od 14 do 18 października. Nasz pierwszy raport z tej konferencji, podsumowujący pierwszy i drugi dzień CAP 2013, można przeczytać pod tym linkiem.

Trzeci, czwarty oraz piąty dzień CAP 2013 zostały przeznaczone na prezentacje dotyczące bardzo różnych form upowszechniania informacji związanych z astronomią oraz kwestiom kontaktu ze społecznościami. Podczas trzeciego dnia niektóre z prezentacji wykonano w planetarium, co przełożyło się na bardzo ciekawy efekt wizualny. Z kolei podczas czwartego dnia odbyły się warsztaty o dość nieformalnym charakterze, podczas których dyskutowano o różnych formach komunikacji ze społeczeństwem, także bardziej religijnych lub tradycyjnych.

Warto także wymienić ciekawe prezentacje z Polski. Na szczególną uwagę zwraca prezentacja Mateusza Józefowicza z polskiej firmy ABM Space Education oraz organizacji Mars Society Polska dotycząca projektu ReMY (Remote Mars Yard). Ten projekt to ciekawe połączenie zdalnego dostępu poprzez internet z łazikiem, umieszczonym na sztucznie uformowanym terenie marsjańskim. Ponadto, zaprezentowano także dokonania Politechniki Warszawskiej oraz projektu astronomicznego MAKSYMM, realizowanego przez Obserwatorium Astronomiczne w Bukowcu.

Podczas CAP 2013 uczestnicy konferencji wielokrotnie podkreślali, że ważne jest by Polska niebawem dołączyła do grona państw członkowskich Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Dołączenie do grona państw ESO byłoby dużą szansą dla polskiej nauki, która w ten sposób zyskałaby dostęp do najnowocześniejszego sprzętu astronomicznego, zdolnego do przeprowadzania bardzo szczegółowych obserwacji Wszechświata. Warto, by stało się to już niebawem.

{module [346]}

Comments are closed.