Nagranie filmu z misji Hevelius 3

0

Zespół projektu misji stratosferycznych Hevelius prezentuje film ze zdjęć uzyskanych w trakcie lotu balonu Hevelius 3, który odbył się 14 listopada 2012 roku.

Do startu misji Hevelius 3 doszło 14 listopada 2012 roku około godziny 11:08 CET w ramach XIII Dni GIS w Toruniu. Do lotu wykorzystaliśmy balon wypełniony 5,4 metra sześciennego helu – więcej niż w przypadku misji ScopeDome Hevelius 2. Dzięki większej ilości helu udało nam się zapewnić szybsze wznoszenie gondoli.

Start był udany, ale gondola przestała przesyłać dane w poprawnym formacie już na wysokości 1420 metrów. Od tego momentu wiedzieliśmy jedynie, że gondola nadaje sygnały i różne stacje w Europie je odbierają, ale nie udało się ich odczytać. Wiadomo jednak było, że balon się wznosi, gdyż sygnał odbierało coraz więcej stacji.

Najprawdopodobniej tuż przed godziną 13:00 CET rozpoczęło się opadanie i około 13:27 CET gondola była na Ziemi. Zespół poszukiwawczy trafił w rejon miejsca przypuszczalnego lądowania i rozpoczął poszukiwania. Niestety, nie znaleźliśmy gondoli – jak się później okazało znajdowaliśmy się w odległości kilkunastu kilometrów od miejsca przyziemienia gondoli. Poszukiwania zostały przerwane około godziny 16:00 CET z uwagi na pogarszające się warunki oświetleniowe.

W półtora tygodnia po starcie misji Hevelius 3 udało się nam odzyskać gondolę. Na szczęście, nie doszło do większych uszkodzeń, choć przy gondoli nie znaleźliśmy telefonu komórkowego, który nagrywał film z lotu. Od tego czasu nastąpiła wstępna analiza zebranych danych – aparat cyfrowy wykonał ponad 1000 zdjęć!

Poniższe nagranie prezentuje zdjęcia wykonane z lotu balonu. Zdjęć jest 694, w tym w tym 682 z lotu balonu – pozostałe prezentują ostatnie chwile przed startem i dwa zdjęcia wykonane po lądowaniu. Łącznie aparat wykonał 1062 zdjęcia. Przez długą część lotu na zdjęciach widać linkę do spadochronu, która miała być dość luźna w trakcie wznoszenia.

{youtube}ZpwWCeRYX5g{/youtube}
Misja Hevelius 3 – 14.11.2012 / Credits –

Powyższe nagranie jest częścią naszej analizy tego roku. Aktualnie wciąż próbujemy ustalić na jaką wysokość wzniósł się balon w trakcie misji Hevelius 3. Wydaje się jednak bardzo prawdopodobne, że było to około 30 kilometrów.

W tej chwili nie rozpoczęły się jeszcze rozmowy odnośnie potencjalnej kolejnej misji. Prawdopodobnie w najbliższych tygodniach zostanie dokonana szczegółowa analiza uzyskanych danych, po czym spróbujemy wyciągnąć wnioski na przyszłość. Dopiero po tych etapach będziemy w stanie określić czy i kiedy nastąpi misja Hevelius 4.

Misja Hevelius 3 była realizowana przez Krzysztofa Parmę, Adama Piecha, Macieja Mickiewicza, Piotra Lamparskiego, Huberta Bartkowiaka, Tomasza Adama (grafika misji) oraz Krzysztofa Kanawkę.

Misje Hevelius są komentowane w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Tuż po rozpoczęciu spadku / Credits - zespół Hevelius W trakcie opadania / Credits - zespół Hevelius

Comments are closed.