Szesnastego kwietnia z Torunia wystartowały trzy misje stratosferyczne w ramach konferencji Near Space Conference. Jedna z misji miała dość niecodzienny przebieg.
W sobotę 16 kwietnia w Toruniu odbyła się konferencja o nazwie “Near Space Conference”. Było to pierwsze wydarzenie tego typu w Polsce, które zgromadziło różne społeczności realizujące amatorskie i pół-profesjonalne misje balonowe oraz rakietowe. Łącznie kilkanaście grup przedstawiło swoje dotychczasowe osiągnięcia, w tym zespół misji Hevelius, realizowanej przez społeczność Polskiego Forum Astronautycznego.W ramach Near Space Conference zorganizowano trzy loty stratosferyczne*: jeden w ramach programu Copernicus, drugi autorstwa Daniela Kaczmary (student ZUT w Szczecinie) oraz koła naukowego SimLE z Politechniki Gdańskiej. Starty misji Copernicusa i Daniela Kaczmary nie odbiegały znacząco od innych misji tego typu.
Start balonu SimLE / Credits – kosmonautanet
Start misji Copernicus / Credits – kosmonautanet
Start misji Daniela Kaczmary / Credits – kosmonautanet
Lot zespołu SimLE okazał się dość niecodzienny – wznoszenie balonu było znacznie wolniejsze, około 1 – 1,5 m/s. Balon, który wystartował 16 kwietnia o godzinie 12:15 CEST osiągnął wysokość 10 km (wysokość typowa dla samolotów pasażerskich) dopiero po ponad dwóch godzinach od startu. W tym samym czasie inne misje lądowały lub już znajdowały się z powrotem na Ziemi. Pułap w tym locie – nieco ponad 25500 metrów – został osiągnięty o 17:56 CEST.
W konsekwencji długiego wznoszenia balon przeleciał spory dystans w kierunku północno-wschodnim. Lądowanie gondoli nastąpiło zaledwie kilka kilometrów od granicy Polski z Litwą, na wschód od Augustowa. Do lądowania doszło o godzinie 18:43 CEST na bardzo wysokim drzewie. Dopiero dzień później przy pomocy straży pożarnej udało się odzyskać gondolę wraz ze sprzętem.
Na pokładzie SimLE był zestaw instrumentów pomiarowych, m.in. kamerki, rejestrator danych położenia oraz mała próbka biologiczna, o której napiszemy w oddzielnym artykule.
* W tym samym czasie z Warszawy wystartował jeszcze jeden balon stratosferyczny. Łącznie więc 16 kwietnia w Polsce odbyły się aż cztery misje stratosferyczne.
(Near Space Conference, Kosmonauta.net)