Udany start Ariane z dwoma satelitami

0

W czwartek o 20:30 GMT miał miejsce start rakiety Ariane 5 z dwoma geostacjonarnymi satelitami telekomunikacyjnymi dla – wyjątkowo – trzech operatorów.

W czwartek 29 sierpnia o 20:30 GMT (22:30 CEST) z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystartowała kolejna, czwarta w tym roku rakieta nośna Ariane 5. Ładunkami rakiety były dwa geostacjonarne satelity telekomunikacyjne, europejsko-katarski Eutelsat 25B/Es’hail 1 i indyjski GSAT-7.

Eutelsat-25B w trakcie testów / Credits: Space Systems LoralPierwszy z nich, Eutelsat 25B/Es’hail 1, zawdzięcza swoją podwójną nazwę wspólnemu przedsięwzięciu europejskiego Eutelsata z nowym katarskim państwowym operatorem satelitarnym Es’hailSat, z siedzibą w Doha. Jest to pierwszy satelita należący do jego floty. Ponad sześciotonowy satelita będzie pracował z pozycji 25,5oE, skąd będzie mógł obsługiwać Bliski Wschód, Afrykę Północną i Azję Środkową. Transpondery pasma Ka (14) i Ku (32) będą świadczyły usługi ogólnodostępne i dedykowane dla klientów rządowych i korporacyjnych. Statek został zbudowany przez Space Systems/Loral na bazie platformy LS-1300.

GSAT-7 (INSAT-4F) opracowany został przez indyjską agencję kosmiczną ISRO na krajowej platformie I-2K. Ma on przez co najmniej 7 lat świadczyć usługi telekomunikacyjne dla subkontynentu indyjskiego za pomocą transponderów i przekaźników pasm UHF, S, C i Ku, również dla wojska (Marynarki Wojennej Indii).

GSAT-7 w Gujańskim Centrum Kosmicznym / Credits: ISRO

Statek ma masę 2650 kilogramów i będzie pracował z pozycji 74oE. GSAT-7 trafił na orbitę po 34 minutach i 25 sekundach lotu. Indyjskie centrum kontroli misji w Hassan potwierdziło rozłożenie i pracę paneli ogniw słonecznych. Wstępna telemetria wskazuje, że satelita jest w bardzo dobrym stanie. Na orbitę docelową trafi najpewniej 4 września.

Był to 57 z rzędu udany start rakiety Ariane 5 od 2003 roku.

(Arianespace, Xinhua, ISRO)

{module[346]}

Comments are closed.