DMSP Block 5D3 dostarczony do Vandenberg

0

Do kosmodromu w Vandenberg dostarczono kolejnego satelitę z serii DMSP.

Siły Powietrzne USA, Lockheed Martin i Northrop Grumman dostarczyły do kalifornijskiej bazy sił powietrznych w Vandenberg 19. satelitę serii Defense Meteorological Satellite Program 5D, czyli podstawowych amerykańskich wojskowych satelitów pogodowych.

Pierwszego sierpnia samolot C-17 Globemaster III, obsługiwany przez 60th Air Mobility Wing z bazy sił powietrznych Travis, przetransportował satelitę z Sunnyvale (również w Kalifornii) do Vandenberg. DMSP Block 5D3 F19 obecnie jest przygotowywany przez firmę United Launch Alliance do startu w ładowni rakiety Atlas V. Start zaplanowany jest na marzec 2014.

“Jesteśmy dumni z dostarczania na miejsce startu czwartego statku Block 5D-3″, zakomunikowała Sue Stretch, dyrektor programu DMSP w Lockheed Martin. “W ciągu 50 lat wyprodukowaliśmy prawie 50 wojskowych satelitów pogodowych, a nasze satelity Block 5D-3 dostarczają jeszcze lepszych możliwości. Nasza współpraca z Siłami Powietrznymi sięga początków programu DMSP i ma wspólny cel – zapewnienie dowódcom dostępu do krytycznych danych pogodowych potrzebnych do przygotowania i przeprowadzenia operacji wojskowych”.

DMSP Block 5D-3 to seria 6 satelitów inaczej nazywanych TIROS-N, czyli “dalekich krewnych” pierwszych satelitów pogodowych TIROS z lat 60. XX wieku. Mające masę ok. 1200 kg statki wynoszone są od 1999 roku. Ostatni z nich, DMSP-5D3 F20, ma zostać wyniesiony w 2020 roku.

(LM)

{module[346]}

Comments are closed.