Dodatkowe fundusze dla firm w programie CCP

0

W 2014 roku skończy się trwająca obecnie runda programu Commercial Crew Program (CCP), w ramach którego zbudowane i wdrożone do użytku mają zostać prywatne amerykańskie systemy transportu kosmicznego. W harmonogramie CCP po tej dacie znajdą się jednak dodatkowe zadania…

 

Obecna runda programu CCP, nazwana CCiCap (Commercial Crew Integrated Capability), kończy się w maju 2014 r. W harmonogramie CCP po tej dacie figurują jednak dodatkowe zadania, które będą finansowane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA. Na ściśle sprecyzowane zadania NASA przyznała każdej z firm biorących udział w programie określoną ilość środków:

  • Boeing Company: 20 mln USD,
  • Space Exploration Technologies (SpaceX): 20 mln USD,
  • Sierra Nevada Corporation: 15 mln USD.

Za dodatkowe środki finansowe wymienione wyżej firmy wykonają w ramach rundy CCiCap dodatkowe 1 lub 2 zadania w ramach rozwoju statków kosmicznych nowej generacji. Zlecenie dodatkowych prac odbyło się poprzez przedłużenie obowiązujących umów o nazwie SAA (Space Act Agreement) oraz wydłużenie okresu ich obowiązywania z maja do września 2014 roku.

Powyższe środki finansowe są przyznane począwszy od przyszłego roku niezależnie od finansowania rundy certyfikacyjnej CCtCap (Commercial Crew Transportation Capability). Jednak prawdopodobnie są to już ostatnie pieniądze, jakie trzy współzawodniczące firmy otrzymają na dodatkowe zadania w 2014 roku. Chociaż potencjalnie mogłoby zostać przeznaczonych więcej środków, będzie to zależało od przyszłorocznego budżetu NASA w dziale “commercial crew”. Aktualnie trwają próby wypracowania w Kongresie Stanów Zjednoczonych szczegółów budżetu agencji NASA na przyszły rok fiskalny. Niestety wygląda na to, że program wsparcia rozwoju prywatnych systemów transportu kosmicznego nie uzyska takiej ilości pieniędzy, jakie by były potrzebne do zagwarantowania postulowanej daty ich wdrożenia (czyli w 2017 roku).

Umowy, które NASA zawarła na dodatkowe zadania z powyższymi firmami, można znaleźć na dedykowanej stronie.

Realizacja kolejnego kroku milowego przez SpaceX

Kalifornijska firma SpaceX przeprowadziła ostatnio przegląd krytycznych systemów ich załogowej wersji statku Dragon, które odpowiedzialne są za zapewnienie bezpieczeństwa załodze podczas operacji na orbicie oraz w trakcie powrotu na Ziemię. Przedstawiciele firmy SpaceX zaprezentowali wszystkie aspekty związane z dostarczaniem ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) przy wykorzystaniu określonego sprzętu i oprogramowania. Jest to realizacja siódmego z piętnastu zaplanowanych zadań w rozwoju załogowego Dragona w ramach rundy CCiCap programu CCP.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.