Lot Grasshoppera na 250 metrów (13.08.2013)

0

Trzynastego sierpnia firma SpaceX dokonała kolejnego testu platformy rakietowej Grasshopper. Platforma wzniosła się na 250 metrów i wykonała imponujące manewry lotu w przechyle.

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z „niszy” o nazwie „New Space”). Dokonania SpaceX są liczne – od rakiet Falcon 1, Falcon 9 poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL – pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Trzynastego sierpnia Grasshopper dokonał już siódmego lotu. W trakcie tego lotu osiągnął on maksymalną wysokość 250 metrów. Jednocześnie platforma odchyliła się na bok i odleciała na 100 metrów od lądowiska, aby później znów na nie powrócić. Demonstruje to duże możliwości manewrowe platformy, które SpaceX będzie musiał jeszcze rozwijać, nim możliwe będzie zbudowanie odzyskiwalnego pierwszego stopnia rakiet Falcon. Kolejny test programu zapowiedziany jest na wrzesień. Rakieta Falcon 9 wynosząca kanadyjskiego CASSIOPE, ma przeprowadzić test kontrolowanego upadku pierwszego stopnia. Silniki Merlin 1D będą odpalane dodatkowo podczas opadania i tuż nad powierzchnią oceanu. SpaceX nie spodziewa się jednak, iż pierwszy stopień zostanie tym razem odzyskany.

Poniższe nagranie prezentuje ostatni lot platformy Grasshopper.

{youtube}2t15vP1PyoA{/youtube}

Komentatorzy odbserwując ostatni lot Grasshoppera porównali go do ostatniego lotu rakiety Proton. Nastąpiło tam podobnie wyglądające duże odchylenie lotu będące przyczyną katastrofy. W odróżnieniu od Protona Grasshopper jednak bezpiecznie wrócił na stanowisko startu.

{module [346]}

Comments are closed.