GJ 504b – egzoplaneta koloru magenta

0

Dzięki teleskopowi Subaru dokonano bezpośredniej detekcji planety pozasłonecznej GJ 504b. Okazuje się to być gazowy gigant o kolorze magentowym. Jest to dopiero druga egzoplaneta o znanym kolorze atmosfery.

Ludzkość zna już ponad dziewięćset planet pozasłonecznych. O większości z nich wiadomo bardzo mało – znana najczęściej jest ich masa minimalna, odległość od gwiazdy macierzystej i czas obiegu. Na podstawie tego zbioru informacji można zwykle wysnuć wnioski na temat warunków panujących na tych egzoplanetach, choć mogą one być obarczone sporym błędem.

Czasem udaje się wykryć kilka dodatkowych cech planety pozasłonecznej. Przykładowo, u kilku z „gorących Jowiszów”, krążących bardzo blisko swych gwiazd, wykryto ogon atmosferyczny, podobny do warkocza komety. Ten ogon jest wynikiem bardzo intensywnego oddziaływania gwiazdy macierzystej z egzoplanetą. Bardzo rzadko natomiast udaje się wykryć inną cechę egzoplanety: jej kolor.

Opisywana w tym artykule planeta pozasłoneczne GJ 504b jest dopiero drugą, u której zidentyfikowano kolor. Dzięki bezpośrednim obserwacjom wykonanym przez teleskop Subaru (umieszczony na Hawajach, 8,3 m łącznej średnicy lustra), udało się określić kolor GJ 504b. Okazuje się on być magentowy, choć niektóre media użyły nawet określenia „różowy”.

GJ 504b to gazowy gigant, o szacowanej masie około 4 razy większej od Jowisza z naszego Układu Słonecznego. Ta egzoplaneta krąży w średniej odległości około 43,5 jednostki astronomicznej od swej gwiazdy macierzystej, prawie półtora razy dalej niż Neptun od Słońca. Temperaturę tej egzoplanety określono na około 500 K a jej wiek – na około 160 milionów lat. Oznacza to, że GJ 504b jest stosunkowo młodym obiektem planetarnym.

Odkrycie GJ 504b zostało dokonane w ramach programu Strategic Exploration of Exoplanets and Disks with Subaru (SEEDS). Program SEEDS jest realizowany od 2009 roku i ma na swoim koncie kilka odkryć.

GJ 504b jest drugą egzoplanetą o znanym kolorze. W tym roku poinformowano także o rejestracji koloru na innej egzoplanecie. Kosmiczny teleskop Hubble dokonał obserwacji egzoplanety HD 189733b, jednego z najlepiej poznanych „gorących Jowiszów”. Dzięki najnowszym obserwacjom udało się ustalić, że HD 189733b ma kolor błękitny.

(Subaru)

{module [346]}

Orbita GJ 504b / Credits - NASA’s Goddard Space Flight Center/NOAJ

Comments are closed.