Zniszczenia po przejściu tornada okiem satelity Terra

0

NASA opublikowała zdjęcie miasta Moore, przez które 20 maja przeszło potężne tornado.

Dwudziestego maja przez miasto Moore (część obszaru metropolitalnego Oklahoma City) przeszło potężne tornado, wywołując znaczne zniszczenia. W tej chwili wiadomo już, że w wyniku tego tornada życie straciło przynajmniej 25 osób, a obrażenia odniosło blisko 400 ludzi. To tornado mogło być jednym z najsilniejszych zarejestrowanych w historii. Zaliczone zostało do klasy EF5, przy maksymalnej szerokości leja wynoszącej około 2 km. Trąba dokonała zniszczeń w pasie o długości około 30 km. Prędkość wiatrów sięgała 340 km/h.

2 czerwca, a zatem prawie dwa tygodnie po przejściu tornada, satelita NASA o nazwie Terra dokonał obserwacji miasta Moore. Dwa pierwsze zdjęcia, które prezentujemy w galerii tego artykułu, wykonano w zakresie podczerwieni. Kolor czerwony na tym zdjęciu pochodzi w większości od roślinności, kolor niebieski od wod a szary od budynków. Zniszczenia pozostawione przez tornado mają kolor beżowy – w tym pasie widać wyraźnie m.in. brak roślinności. Trzecie zdjęcie zostało wykonane w Moore z pokładu śmigłowca i pokazuje pas zniszczeń wywołanych przez to tornado.

Obserwacje satelitarne to bardzo ważne działanie, wspierające akcje ratunkowe i prace porządkowe po katastrofach naturalnych. Zdjęcie zaprezentowane w galerii tego artykułu jest tylko jednym z możliwych przykładów obserwacji satelitarnych. Inne typy obserwacji można wykonać w wyższej rozdzielczości (np. rzędu kilku metrów na piksel) lub na innych pasmach (np. fal radiowych). W ostatnich latach obserwuje się rosnące zainteresowanie technologią radaru syntetycznej apertury (SAR), który w najbliższej przyszłości może znacząco podnieść jakość obserwacji Ziemi, m.in. detekcji uszkodzeń lasów czy obszarów miejskich.

(NASA)

{module [346]}

Znieszczenia w mieście Moore okiem satelity Terra / Credits - NASA Moore z pokładu śmigłowca / Credits - FEMA

Comments are closed.