Rozbłysk klasy M5.9 z grupy 1762 (08.06.2013)

0

Ósmego czerwca grupa 1762 wyzwoliła rozbłysk klasy M5.9 oraz koronalny wyrzut masy. W momencie rozbłysku ta grupa znajdowała się na zachodniej krawędzi tarczy słonecznej.

Ponad dwa tygodnie upłynęły od ostatniego silniejszego rozbłysku słonecznego. W międzyczasie zanotowano jedynie dwa rozbłyski dolnych stanów klasy M – poza tym aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie. Zupełnie niespodziewanie sytuacja się zmieniła 8 czerwca za sprawą grupy 1762. Niespodziewanie, ponieważ przez ostatnie dwa tygodnie ta grupa przebywała po widocznej z Ziemi stronie Słońca, nie wykazując jednakże podwyższonej aktywności.

Opisywany w tym artykule rozbłysk był klasy M5.9, a jego maksimum przypadło na godzinę 00:43 CEST. Rozbłyskowi towarzyszył koronalny wyrzut masy (CME), który nie był skierowany ku naszej planecie. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk klasy M5.9.

{youtube}jbixFYuIcrg{/youtube}

Rozbłysk klasy M5.9 – 08.06.2013 / Credits – NASA, SDO, VIDEOVAX

Ten rozbłysk był szóstym względem mocy rozbłyskiem w tym roku. Co ciekawe, wszystkie tegoroczne silniejsze rozbłyski następują od początku kwietnia, co sugeruje, że aktywność słoneczna rośnie. Niektórzy heliofizycy uważają, że obecny, 24. cykl aktywności słonecznej będzie charakteryzować się podwójnym maksimum, z których pierwsze może nastąpić pod koniec tego roku. Jest więc możliwe, że obecne wydarzenia to jedynie zapowiedź silniejszych rozbłysków, które mogą wystąpić już za kilka miesięcy.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

Comments are closed.