Rozbłysk klasy M2.9 z grupy 1777 (21.06.2013)

0

Po prawie dwóch tygodniach niskiej aktywności Słońce wytworzyło rozbłysk klasy M. Za ten rozbłysk była odpowiedzialna grupa 1777, znajdująca się obecnie przy wschodniej krawędzi tarczy słonecznej widocznej z Ziemi.

Od czasu ostatniego rozbłysku klasy M z ósmego czerwca (M5.9, grupa 1762) aktywność słoneczna wyraźnie spadła. Około 11-12 czerwca przez chwilę istniało nawet ryzyko, że po widocznej z Ziemi stronie Słońca nie będzie ani jednego obszaru aktywnego. W kolejnych dniach jednak nastąpiło stopniowe odwrócenie tej sytuacji – pojawiło się kilka grup plam słonecznych.

Kilkadziesiąt godzin temu obrazy przesłane przez sondę NASA o nazwie Solar Dynamics Observatory (SDO) zaczęły notować zbliżający się bardziej rozbudowany obszar aktywny. Ta grupa plam, zanim pojawiła się na krawędzi tarczy słonecznej widocznej z Ziemi, zdążyła wygenerować kilka rozbłysków górnych stanów klasy C* oraz koronalnych wyrzutów masy (CME). Ten obszar aktywny pojawił się na wschodniej krawędzi tarczy słonecznej 20 czerwca i otrzymał numer 1777.

Dwudziestego pierwszego czerwca, po godzinie 05:00 CEST, grupa 1777 wyzwoliła rozbłysk klasy M. W momencie maksimum, które przypadło na godzinę 05:22 CEST, rozbłysk sięgnął wartości M2.9. Co więcej, rozbłyskowi towarzyszyło CME, które prezentujemy na poniższym nagraniu. Po fazie maksymalnej rozbłysku można zaobserwować “koronalny deszcz plazmy“, dość podobny do tego z 19 lipca 2012 roku.

{youtube}ulK-1Vs1pmc{/youtube}
Rozbłysk klasy M2.9 i CME z grupy 1777 – 21.06.2013 / Credits – NASA, SDO, SIC | Solar Imagery Center – Composite AIA/SDO

Przez najbliższe dwa tygodnie grupa 1777 będzie przebywać po stronie Słońca widocznej z Ziemi. Największe ryzyko na geomagnetyczne efekty rozbłysków i CME związanych z tą grupą powinno przypaść za około tydzień. Niestety, na półkuli północnej aktualnie jest okres przesilenia letniego, co skutecznie ogranicza szanse na zaobserwowanie zórz polarnych.

Aktywność słoneczna jest komentowana na Polskim Forum Astronautycznym. Polecamy także listę najsilniejszych rozbłysków w 2013 roku i najsilniejszych w tym cyklu aktywności słonecznej.

*Wartość zmierzona „w kierunku Ziemi”, w rzeczywistości mogła być znacznie wyższa.

{module [346]}

Comments are closed.