Przygotowania do rosyjskiego spaceru kosmicznego EVA-33

0

Członkowie Ekspedycji 36 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zajmują się rutynowymi czynnościami konserwacyjnymi oraz przeprowadzenie eksperymentów naukowych. W tym samym czasie rosyjska część załogi czyni przygotowania do wyjścia poza ISS, które będzie miało miejsce w poniedziałek.

Astronauci na stacji ISS przeprowadzają badania związane z obserwowanym wydłużeniem ciała w czasie pobytu w warunkach mikrograwitacji (poznanie mechanizmu oraz skutków), procesami ewaporacji i kondensacji (co może doprowadzić do stworzenia lepszych systemów chłodzenia) czy pracą serca astronauty. Ponadto Amerykanka Karen Nyberg oraz Włoch Luca Parmitano stosują specjalną dietę sprawdzającą czy obniżony współczynnik zawartości białka zwierzęcego do potasu przyczynia się do obniżenia stopnia utraty minerałów przez kości astronautów. W ostatnim czasie kontynuowano także rozładunek europejskiego statku transportowego ATV-4, który przycumował do tylnego węzła modułu Zwiezda w ostatnią sobotę.

W przygotowaniu na nadchodzący spacer kosmiczny Rosjanie Fiodor Jurczychin, Aleksandr Misiurkin oraz aktualny dowódca ISS Pawel Winogradow zamknęli przejście do rosyjskiego statku transportowego Progress 50P. Moduł Pirs, do którego przycumowany jest ten statek, będzie pełnił w poniedziałek rolę śluzy i miejsca, z którego kosmonauci wyjdą w przestrzeń kosmiczną.

W ramach przygotowań kosmonauci Jurczychin i Misiurkin odbywają w dniu dzisiejszym próbę generalną do wyjścia poza stację kosmiczną. Próba ta polega między innymi na ubraniu skafandrów Orlan oraz przeprowadzeniu procedur charakterystycznych dla spaceru kosmicznego. Dodatkowo wyczyszczone zostały systemy wentylacyjne wraz z filtrami.

Rosyjski spacer kosmiczny o oznaczeniu EVA-33 rozpocznie się w poniedziałek około godziny 15:35 CEST. Do zadań tego spaceru należeć będzie wymiana kontrolnego panelu zaworów na module Zarja, instalacja oprzyrządowania, którego celem będzie przytwierdzenie kabli z zasilaniem doprowadzonym z amerykańskiej części stacji (do nowego rosyjskiego modułu – MLM Nauka, który zostanie dostarczony do ISS w najbliższym czasie). Dodatkowym zadaniami będzie także instalacja poręczy ułatwiających przyszłe spacery kosmiczne oraz podjęcie eksperymentów z modułu Zwiezda. EVA-33 będzie szóstym spacerem dla Jurczychina oraz pierwszym dla Misiurkina.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.