Start rakiety Amelia 2 (08.06.2013)

0

Ósmego czerwca doszło do startu rakiety Amelia 2. Lot okazał się być nieco inny w stosunku do przewidywań.

Budowa rakiety Amelia 2 opiera się na dwóch stopniach, co oznacza, że zespół napędowy składa się z dwóch silników, przy czym praca drugiego następuje po zakończeniu pracy pierwszego, który następnie zostaje odrzucony. Oba człony zostały wyposażone z uwagi na bezpieczeństwo w system odzysku, czyli spadochrony.

Gotowa do startu Amelia 2 waży 7,5 kg i mierzy 2,21 m. Według przeprowadzonych przez członków Koła obliczeń rakieta osiągnie pułap 3 km i przekroczy prędkość 1000 km/h. Aby osiągnąć główne założenie, jakim jest rozdzielenie stopni na niewielkiej wysokości, zastosowano nieduże silniki rakietowe. Większość konstrukcji została wykonana z materiałów kompozytowych, w tym silniki rakietowe na stałe materiały pędne, które można porównać do najlepszych konstrukcji tych rozmiarów. Na elektronikę składa się system zapisu danych, zdalnego odpalania ładunków pirotechnicznych, oddzielania stopni oraz wyrzucenia spadochronów.

Do pierwszego startu doszło 8 czerwca 2013, około godziny 13:30 CEST z poligonu artyleryjskiego Wojska Polskiego pod Toruniem. Poniższe nagrania prezentują start rakiety Amelia 2. Co ciekawe, strefa bezpieczeństwa wokół stanowiska startowego (rakietę zainstalowano na specjalnej prowadnicy) wynosiła aż 400 metrów.

{module [346]}
{youtube}qtQ5AfymEdU{/youtube}
Start rakiety Amelia 2 – 08.06.2013 / Credits – TSK41KP

{youtube}_51GpCOP0p4{/youtube}
Start rakiety Amelia 2 – 08.06.2013 / Credits – SekcjaRakietowaSKA

{youtube}AdoKxOMnTHM{/youtube}
Start rakiety Amelia 2 – 08.06.2013 / Credits – SekcjaRakietowaSKA

Lot okazał się być inny od oczekiwań. Pierwsza analiza wyników lotu jest następująca: lot napędowy pierwszego stopnia trwał około 1,6 sekundy. Około sekundę po zakończeniu pracy pierwszego stopnia nastąpiło oddzielenie stopni. Niestety, następnie nie doszło do odpalenia silnika drugiego stopnia – prawdopodobnie nie zadziałał jeden z czujników zainstalowanych w tym stopniu. Następnie, podczas opadania doszło do rozłożenia spadochronu pierwszego stopnia. Jednakże doszło także do oderwania linek i w konsekwencji stopień runął na ziemię.

Można przypuszczać, że w najbliższym czasie dojdzie do kolejnych prac nad rakietą Amelia 2 i kolejnych prób rakietowych. Jest to bardzo ciekawa konstrukcja o wysokim zaawansowaniu technicznym, wymagająca bardziej złożonych testów oraz instrumentów pokładowych.

Do zaprojektowania i wykonania rakiety Amelia 2 przyczyniła się grupa studentów, których łączy wspólna pasja do kosmosu. Sekcja Rakietowa należy do Studenckiego Koła Astronautycznego, które powstało w 1996 r. z inicjatywy studentów wspieranych przez prof. Piotra Wolańskiego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Koło może pochwalić się licznymi sukcesami. Najgłośniejszym z nich jest niewątpliwie zbudowanie pierwszego polskiego satelity: PW-Sata.

(PTR, SKA)

{module [526]}

Comments are closed.