Kongsberg zbuduje na norweskim Spitsbergenie trzecią stację SAR konstelacji Galileo.
17 kwietnia Kongsberg Satellite Services AS podpisał umowę na obsługę trzeciej stacji naziemnej dedykowanej usługom poszukiwawczo-ratunkowym systemu Galileo.
Decyzja Komisji Europejskiej kończy tym samym rozwój sieci stacji SAR dla europejskiego globalnego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Pozostałe dwie stacje rozmieszczono w Maspalomas (Hiszpania) i w Makarios (Cypr).
Stacje SAR mają za zadanie zbierać sygnały wysyłane przez boje alarmowe i przekazywane przez satelity Galileo, wyznaczać dokładną pozycję boi, a następnie przekazywać te dane do narodowych punktów ratunkowych i do centrali Galileo SAR we francuskiej Tuluzie.
W 2004 roku Kongsberg stał się liderem konsorcjum MARGAL odpowiadającego za rozwój usług morskich świadczonych przez system Galileo.
(EC)
{module[346]}