Obchody 40. rocznicy misji Skylab

0

Z okazji przypadającej niedługo 40. rocznicy umieszczenia na orbicie amerykańskiej stacji Skylab, w najbliższy poniedziałek (13 maja) NASA przeprowadzi konferencję poświęconą tej misji. Rozpocznie się ona o godz. 20.30 czasu polskiego, a jej przebieg będzie można zobaczyć na stronie internetowej Agencji.

Choć tematem przewodnim planowanego wydarzenia będzie misja Skylab, a w szczególności losy astronautów biorących udział w przedsięwzięciu, nie zabraknie też innych wątków. Poruszone zostaną sprawy bardziej aktualne oraz plany dotyczące przyszłych misji eksploracyjnych. W dyskusji wezmą udział uczestnicy pamiętnej misji, jak również obecni pracownicy NASA i naukowcy, w szczególności:

  • Owen Garriot – pilot naukowy – misja Skylab 3
  • Gerad Carr – dowódca – misja Skylab 4
  • Kevin Ford – dowódca – stacja ISS, ekspedycja 34
  • D. Marshall Porterfield – dyrektor – Instytut Badań Nauk o Życiu w Kosmosie oraz Jednostka Aplikacji – siedziba główna NASA
  • Jason Crusan – dyrektor – Zaawansowane Systemy Badawcze – siedziba główna NASA.

Dokładnie 14 maja 1973 r. Skylab, czyli „podniebne laboratorium”, zostało wyniesione przez rakietę Saturn INT-21 i pozostało na orbicie prze kolejnych 6 lat. W tym czasie odbyły się 3 misje załogowe na Stację. Projekt Skylab stanowił ważny krok w rozwoju współczesnej astronautyki. Potwierdziło się wówczas, że człowiek może przebywać przez dłuższy okres w kosmosie. Konstrukcja i funkcjonowanie Skylaba pozwoliły także na zdobycie istotnej wiedzy wykorzystanej podczas budowy stacji ISS.

Misja Skylab ostatecznie dobiegła końca 11 lipca 1979 r., po wykonaniu 34,981 tys. okrążeń wokół Ziemi. Stacja uległa częściowemu zniszczeniu w atmosferze ziemskiej, a jej szczątki spadły do Oceanu Indyjskiego i na zachodnią Australię.

Transmisję z konferencji będzie można obejrzeć na stronie NASA, zaś na naszym portalu opublikowane zostaną kolejne informacje na temat programu stacji Skylab.

{module[346]}

Comments are closed.