Drugi start rakiety Vega zakończony sukcesem

0

Siódmego maja 2013 roku doszło do drugiego startu europejskiej rakiety Vega. Lot zakończył się sukcesem – trzy satelity znalazły się na orbicie. Oznaczenie tego lotu to „VV02”.

Vega to nowa, mała europejska rakieta nośna – jej pierwszy start nastąpił 13 lutego 2012 roku o godzinie 11:00 CET. Ta konstrukcja jest zdolna do wyniesienia około 1,5 tony ładunku na orbity o wysokiej inklinacji. Vega jest w stanie wynosić szereg satelitów, m.in. obserwacji Ziemi, małe satelity lub nawet serię zminiaturyzowanych satelitów (np. standardu CubeSat). Przewiduje się, że Vega może być ciekawą opcją do wynoszenia satelitów, szczególnie gdy w perspektywie kilku najbliższych lat dojdzie do wycofania ze służby niektórych rosyjskich rakiet nośnych.

Niektóre źródła podają, że przy optymalizacji kosztów i procesów produkcji, krótszej kampanii startowej oraz stopniowym większym zainteresowaniu na rynku tą rakietą, cena za jeden start Vegi może zostać obniżona do 35-45 milionów EUR. Byłaby to bardzo atrakcyjna cena w stosunku do konkurencyjnych rakiet w tym segmencie rynku.

Do drugiego startu rakiety Vega miało dojść 4 maja 2013, o godzinie 04:06 CEST. Oznaczenie tego lotu to „VV02”. W tym przypadku okienko startowe miało wynosić zaledwie jedną sekundę. Niestety, wskutek zbyt silnych wiatrów w górnej warstwie atmosfery i ryzyka upadku ewentualnych odłamków poza wyznaczoną strefą, zadecydowano o odwołaniu startu. Wreszcie, do startu VV02 doszło 7 maja o godzinie 04:06 CEST, po trzech dniach opóźnień spowodowanych złymi warunkami pogodowymi. Start przebiegł pomyślnie i Vega dostarczyła wszystkie trzy satelity na orbitę. Poniższe nagranie prezentuje misję VV02. Do startu doszło z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

{module [346]}

{youtube}CPTdVAX6NDA{/youtube}

Vega VV02 – 07.05.2013 / Credits – Arianespace, ESA, Matthew Travis

Na pokładzie tej rakiety Vega znalazły się trzy satelity:

  • Europejski satelita Proba-V (V od „vegetation”), będący kolejnym z serii Proba. Ten mały satelita, o masie 160 kg, ma obserwować Ziemię dla kwestii związanych z używaniem obszarów rolniczych, wegetacji, studiów nad biosferą, stając się narzędziem dla przewidywania wzrostu roślinności oraz żywności na całym świecie. Misja Proba-V jest planowana na 2,5 – 5 lat.
  • VNREDSat-1A – mały satelita obserwacji Ziemi, zbudowany dla Wietnamu przez europejską firmę Astrium przy udziale piętnastu wietnamskich inżynierów. Masa VNREDSat-1A wynosi 120 kg. Ten satelita zostanie umieszczony na orbicie polarnej heliosynchronicznej o wysokości około 670 km. Maksymalna rozdzielczość instrumentów zainstalowanych na pokładzie tego satelity ma wynosić 2,5 metra na piksel. Nazwa VNREDSat-1a to akronim pochodzący od słów Vietnam Natural Resources, Environment and Disaster Monitoring Satellite. Kontrakt pomiędzy Astrium a rządem Wietnamu na zbudowanie VNREDSat-1A wyniósł około 55 mln euro.
  • Estoński ESTCube-1, pierwszy satelita tego państwa. Jest to zminiaturyzowany satelita standardu CubeSat 1U, którego celem będzie przetestowanie technologii „elektrycznego żagla”. Więcej na temat ESTCube-1 można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule.

Przed operatorem rakiety Vega teraz kolejne zadanie – zwiększyć częstotliwość lotów do przynajmniej trzech rocznie. Dzięki temu cena za lot spadnie, co podniesie atrakcyjność tej rakiety na międzynarodowym rynku. Lot VV03 nastąpi w 2014 roku (brak dokładnej daty) – na pokładzie rakiety prawdopodobnie znajdzie się satelita z Kazachstanu  DZZ HR.

{module [526]}

Comments are closed.