Miliard dolarów na rozwój Beidou

0

Chiny zamierzają zainwestować ponad miliard dolarów w rozwój zastosowań systemu Beiodu.

Od 15 do 17 maja w Chinach trwała 4. Chińska Konferencja Nawigacji Satelitarnej, pod zbiorczym tytułem “Zastosowania Beidou – szanse i wyzwania”.

Starszy inżynier Yang Qiangwan z Chińskiego Biura Nawigacji Satelitarnej powiedział, że jeszcze do 2015 roku Chiny zamierzają przeznaczyć około 1 miliard 130 milionów USD na rozwój zastosowań Beidou w przemyśle, dodając, że “sektory powiązane z Beidou wchodzą teraz w fazę szybkiego rozwoju”.

Według danych biura rząd Chin zainwestował do tej pory około 3,5 miliarda renminbi (około połowy wspomnianej kwoty) w stymulację zastosowań Beidou. Na przykład, do czerwca tego roku wszystkie autokary wycieczkowe i długodystansowe, oraz pojazdy przewożące niebezpieczne ładunku w 9 prowincjach muszą mieć zamontowane odbiorniki Beidou, bo inaczej ich licencja może zostać nieprzedłużona. Chodzi o około 80 000 pojazdów. Co więcej, Beidou w postaci nawigacji samochodowej wchodzi w fazę produkcji masowej i stopniowo będzie napierał na rynek konsumencki. Tylko w prowincjach Jiangsu, Guangdong, Jiangxi i Hunan użytkowanych jest ponad 1000 terminali.

{module[346]}

Logo systemu Beidou / Credits: Beidou

Logo systemu Beidou / Credits: Beidou

Po 2014 roku ma zostać uruchomiony system ratownictwa morskiego korzystający z Beidou. Ran Chengqi, rzecznik Chińskiego Biura Nawigacji Satelitarnej powiedział, że Beidou odegrał znaczącą rolę w niesieniu pomocy ofiarom trzęsienia ziemi z 20 kwietnia. Inny podany przykład dotyczył akcji pojmania w Laosie Naw Khama, przywódcy grupy przestępczej, która zabiła 13 chińskich marynarzy na rzece Mekong w 2011 roku. Ujęto go dzięki systemowi Beidou i stracono w lutym 2013 roku.

Nadzieje rządu Chin są podobne jak Komisji Europejskiej w stosunku do Galileo. Decydenci liczą, że rozwój zastosowań globalnej nawigacji satelitarnej przyczyni się do wzrostu gospodarczego w różnych dziedzinach gospodarki. Według ekspertów chińskich, rynek Beidou ma być wart około 35 miliardów USD.

 Zobacz też:

(Xinhua, China Daily)

{module [526]}

 

Comments are closed.