Prace nad sprzętem do misji EFT-1 (maj 2013)

0

Na rok i cztery miesiące przed misją Exploration Flight Test – 1 trwają prace nad sprzętem do tej wyprawy.

Misja Exploration Flight Test – 1 (EFT-1) będzie pierwszym, bezzałogowym lotem kapusły MPCV Orion. Start misji zaplanowano na wrzesień 2014 roku. Kapsuła MPCV Orion zostanie wyniesiona na orbitę na pokładzie rakiety Delta IV H. NASA zdecydowała się użyć tej rakiety do EFT-1, ponieważ docelowa ciężka rakieta nośna – Space Launch System (SLS) – nie będzie gotowa przed końcem 2017 roku.

Aktualnie trwają prace nad rakietą Delta IV H do misji EFT-1, która wg dostępnych informacji jest już gotowa w około połowie. Rakieta oraz inne komponenty tej misji mają być dostarczone do Kennedy Space Center (KSC) na Florydzie w marcu przyszłego roku. Następnie, w lipcu 2014 roku rozpocznie się składanie sprzętu do misji EFT-1, zakończone startem we wrześniu.

Równolegle trwają prace nad kapsułą MPCV Orion. Na początku tego roku wykonano kolejny ważny krok w rozwoju tej pojazdu – ukończono proces łączenia dwóch elementów osłony termicznej. Prace postępują zgodnie z planem pomimo niewielkiego opóźnienia, które powstało na skutek pojawienia się trzech pęknięć na strukturze szkieletu statku w czasie testów w listopadzie zeszłego roku. Technicy po przeanalizowaniu uszkodzeń zaprojektowali i zainstalowali dedykowane elementy wzmacniające, zadaniem których będzie przenoszenie obciążeń.

{module [526]}

{youtube}ICXJARvHpaM{/youtube}
Misja EFT-1 / Credits – NASA

Misja EFT-1 będzie pierwszym testem kapsuły MPCV Orion. W trakcie tego lotu kapsuła MPCV Orion zostanie poddana warunkom termicznym odpowiadającym tym, jakie są przewidywane dla powrotu spoza bezpośredniego otoczenia Ziemi, np. z orbity księżycowej lub misji do planetoidy typu NEO. Dane, uzyskane podczas misji EFT-1, zostaną następnie wykorzystane przy krytycznym przeglądzie projektu kapsułu (etap CDR projektu). Ten etap jest obecnie planowany na połowę 2015 roku.

Do pierwszego lotu kapsuły MPCV Orion na pokładzie rakiety SLS powinno dojść pod koniec 2017 roku. Będzie to lot bezzałogowy o nazwie Exploration Mission – 1 (EM-1). Po nim – prawdopodobnie w 2021 roku – dojdzie do pierwszej misji załogowej MPCV Orion. NASA planuje, by była to wyprawa „po planetoidę”, która wcześniej zostanie sprowadzona na orbitę księżycową przez misję bezzałogową. Nazwa tego lotu załogowego to EM-2.

Warto tu jednak zauważyć, że NASA aktualnie operuje w bardzo trudnych warunkach ekonomicznych. Wiele wskazuje na to, że „chude lata” w tej agencji mogą trwać nawet do końca tej dekady. Może to oznaczać opóźnienia w realizacji różnych projektów i misji, w tym EM-1 i EM-2, które z pewnością będą bardzo kosztowne.

(NASA, PFA)

{module [346]}

Comments are closed.