Udany start Sojuza TMA-09M

0

O godzinie 22:31 CEST zgodnie z planem z Bajkonuru wystartowała rakieta nośna Sojuz-FG. Niecałe dziewięć minut później statek Sojuz TMA-09M trafił na orbitę okołoziemską o parametrach 201 x 247 km i inklinacji 51,68 stopnia. Astronauci zacumują do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po sześciu godzinach lotu.

W skład załogi Sojuza weszli: Fiodor Jurczychin (4 lot, Rosja), Luca Parmitano (1 lot, Włochy) oraz Karen Nyberg (2 lot, USA). Wraz z przebywającym już na stacji trojgiem astronautów (Pawieł Winogradów, Aleksandr Misurkin i Chris Cassidy) będą stanowili 36 stałą załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Według harmonogramu lotu załoga Sojuza TMA-09M pozostanie na stacji do 12 listopada 2013 roku.

W tym czasie do ISS przycumuje Progress M-20-M jak i europejski oraz japoński statek logistyczny (ATV-4 Albert Einstein, HTV-4).

{youtube}9iwpZl8jCkM{/youtube}
Nagranie ze startu Sojuza TMA-09M / Credits: NASA TV, SpaceVidsNet

Sojuz TMA-09M jest drugim lotem, gdzie załoga szybko, bo zaledwie po sześciu godzinach, przycumuje do ISS. Wcześniej Sojuzy doganiały Międzynarodową Stację Kosmiczną przez dwa dni.

Cumowanie do ISS powinno nastąpić o 04:16 CEST. Wcześniej, kilka minut po godzinie 03:00 CEST nad Europą dojdzie do przelotu ISS i Sojuza TMA-09M w odległości zaledwie kilku stopni od siebie. Takie przeloty są dobrze widoczne dla obserwatorów z Ziemi.

{module [346]}

stma09mcrew

Comments are closed.