Curiosity wierci w drugiej skale

0

Najnowszy amerykański łazik na Marsie kontynuuje zbieranie wartościowych danych po tym jak kilkanaście dni temu zakończył się okres niskiej aktywności, spowodowanej koniunkcją Czerwonej Planety (ustawieniem za Słońcem) i utrudnioną w związku z tym komunikacją. Po raz drugi wykorzystano wiertło łazika i zebrano próbkę z wnętrza jednej z napotkanych skał.

Zebrane porcje próbek trafią teraz do pokładowych urządzeń laboratoryjnych łazika, gdzie przez najbliższe dni przechodzić będą drobiazgową analizę. Próbki pobrano z wydrążonego otworu w skale o nazwie „Cumberland”, znajdującej się zaledwie niecałe 3 metry od skały „John Klein”, w której łazik po raz pierwszy w trakcie swojej misji na Marsie wydrążył otwór w celu pobrania materiału. Ta ostatnia operacja pobrania próbek miała miejsce 3 miesiące temu.

Wydrążony 19 maja otwór w skale „Cumberland” posiada 1,6 cm średnicy przy 6,6 cm głębokości. Zespół naukowy pracujący nad informacjami dostarczanymi przez łazika Curiosity planuje porównać uzyskane wyniki z tymi, które dostarczone zostały z analizy materiału z wnętrza skały „John Klein”. Wstępne ustalenia wskazują, iż w obszarze „Yellowknife Bay”, w którym znajduje się teraz łazik, istniały w przeszłości odpowiednie warunki do podtrzymania życia, tzn. znajdowały się tam kluczowe związki potrzebne organizmom żywym, a dostępna energia sprzyjała rozwoju mikrobów. Dodatkowo znajdująca się na tym obszarze woda nie była ani zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa.

Celem misji MSL Curiosity (Mars Science Laboratory Curiosity) jest zbadanie historii warunków do podtrzymania biologicznego życia w kraterze Gale, gdzie łazik wylądował latem zeszłego roku. Operatorzy po wykonaniu jeszcze kilku priorytetowych obserwacji w rejonie „Yellowknife Bay” planują skierować łazik ku centralnemu wzniesieniu w centrum krateru o nazwie Mount Sharp. Podróż ta zajmie Curiosity kilka miesięcy.

(NASA)

{module[346]}

Comments are closed.