Start rakiety Atlas 5 z satelitą GPS 2F-4

0

Wczoraj na orbitę wyniesiony został nowy satelita wchodzący w skład konstelacji GPS. Ładunek wyniesiony został pomyślnie za pomocą rakiety Atlas 5 z portu kosmicznego na Przylądku Canaveral na Florydzie.

 

Z uwagi na brak problemów technicznych podczas przygotowań do startu oraz odpowiednie warunki meteorologiczne do wypuszczenia rakiety doszło na początku okna startowego, tj. o godzinie 23:38 CEST. Po opuszczeniu stanowiska startowego o nazwie Complex 41 rakieta Atlas 5 z ładunkiem w postaci satelity nawigacyjnego GPS 2F-4 skierowała się nad Atlantyk w kierunku północno-wschodnim.

3 godziny i 24 minuty po opuszczeniu wyrzutni przez rakietę i pomyślnym zakończeniu pracy górnego stopnia Centaur satelita GPS 2F-4 został uwolniony. Celem jego wędrówki będzie pozycja nr 2 w płaszczyźnie C konstelacji GPS, gdzie zastąpi przestarzałą już jednostkę o nazwie GPS 2A-25, która pozostaje w służbie od 9 kwietnia 1996 roku, przekraczając już dwukrotnie planowany na 7 lat okres działalności.

{module[346]}

{youtube}HyKnLMQC_Qk{/youtube}

Materiał wideo przedstawiający przygotowania do startu oraz sam start (2:00) / Credits: United Launch Alliance, youtube.com

W następnej kolejności Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, które pracują nad utrzymaniem konstelacji satelitów GPS, przeprowadzą weryfikację sprawności systemów nowej jednostki. Po zakończeniu tych prac satelita stanie się 31. operacyjną jednostką w konstelacji GPS, która składa się obecnie z 8 satelitów z serii 2A, 12 satelitów z serii 2R, 7 satelitów z serii 2R-M oraz trzech jednostek z najnowszej serii 2F. Wdrożenie nowej jednostki do służby planuje się na koniec lata obecnego roku.

Wyniesiony wczoraj satelita warty jest 121,3 mln dolarów. Będzie to czwarta jednostka z ostatniej serii, która wyposażona jest w najnowsze modyfikacje poprawiające wydajność. Wszystkie satelity z konstelacji GPS poruszają się po orbitach o nachyleniu 55 stopni względem równika, co zapewnia zasięg sygnału w większości zaludnionych obszarów Ziemi. Satelity GPS rozmieszczone są na sześciu różnych płaszczyznach.

Obecnie firma Boeing realizuje zamówienie na 12 kolejnych satelitów GPS. Następne jednostki – 2F-5 i 2F-6 – wyniesione zostaną na orbitę w październiku tego roku oraz w maju następnego roku. Aktualnie pięć nowych jednostek jest konstruowanych, a trzy oczekują na start.

(SFN)

{module[346]}

Comments are closed.