Lot Grasshoppera na 250 metrów

0

Firmie SpaceX udało się przeprowadzić kolejny test platformy eksperymentalnej Grasshopper. Rakieta wzniosła się na wysokość 250 metrów i operowała w warunkach dość silnego wiatru.

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z „niszy” o nazwie „New Space”). Dokonania SpaceX są liczne – od rakiet Falcon 1, Falcon 9 poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL – pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Pierwszy lot Grasshoppera odbył się 21 września, po czym 1 listopada nastąpił drugi test. Trzeci lot tej konstrukcji odbył się 17 grudnia 2012 roku. Czwarty test Grasshoppera nastąpił 7 marca 2013 roku. W trakcie tego lotu ta rakieta wzniosła się na około 80 metrów. Następnie SpaceX dokonał piątego testu tej rakiety. Poniższe nagranie prezentuje najnowszy test platformy Grasshopper. Tym razem rakieta wzniosła się na wysokość 250 metrów i pracowała przy dość silnym wietrze. Test został zakończony sukcesem.

{module [346]}

{youtube}NoxiK7K28PU{/youtube}

Piąty test rakiety Grasshopper / Credits – spacexchannel

W najbliższych miesiącach można się spodziewać kolejnych lotów rakiety Grasshopper. Wpierw będą to loty poddźwiękowe, które będą odbywać się ze stanowiska w McGregor w Teksasie. Jeśli te loty się powiodą, to po nich powinny nastąpić testy ponaddźwiękowe, tym razem z bazy White Sands w Nowym Meksyku.

(SpaceX, PFA)

{module [526]}

Comments are closed.