Misja CP20 – filmowe podsumowanie

0

W minioną sobotę, szóstego kwietnia, odbyła się misja techniczna CP20 zespołu Copernicus Project. Zapraszamy na filmowe podsumowanie tej wyprawy.

Misja Fundacji Copernicus Project (CP) o oznaczeniu CP20 była już dwudziestą wyprawą zorganizowaną przez ten zespół. Był to start balonu na początek tegorocznego „sezonu stratosferycznego” i głównie miał cele techniczne. W trakcie lotu CP20 dokonano testów elektroniki – w tym odbiorników GPS, układów odcinania oraz sprawdzenia różnych typów zasilania w warunkach „near space”. Na pokładzie gondoli tego balonu zainstalowano kilka trackerów APRS, które przemiennie nadawały lokalizację co kilkanaście sekund.

Do startu doszło 6 kwietnia 2013 o godzinie 11:00 CEST. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje balon wraz z gondolami chwilę po starcie. Balon skierował się najpierw na południe, po czym około piętnaście minut po starcie zakręcił w kierunku południowo-wschodnim, a następnie wschodnim i północno-wschodnim. Maksymalna wysokość lotu wyniosła kilkanaście metrów ponad wartość 24500 m, co nastąpiło około 12:04 CEST. Od tego czasu trwało opadanie gondoli w kierunku wschodnim, a w ostatnich minutach lotu – w kierunku południowym.

Ostatnia ramka z opadających kapsuł została przesłana o godzinie 12:35 CEST, z wysokości 266 metrów nad ziemią. Lądowanie prawdopodobnie nastąpiło kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund później. Miejsce lądowania znajdowało się na polu na północ od miejscowości Góra, około 20 km na północny zachód od Płońska. Do odzyskania kapsuł doszło około godziny 13:20 CEST.

Poniższe nagranie prezentuje przygotowania do startu misji CP20, a następnie pościg oraz odzyskanie sprzętu. Bez wątpienia była to bardzo ciekawa wyprawa, która pokazuje, że polskie inicjatywy amatorskie związane z „kosmosem” – tym bliższym i dalszym – z roku na rok są coraz bardziej zaawansowane i o większych możliwościach technicznych.

{module [346]}
{youtube}daKG1AVEXYo{/youtube}
Misja CP20 / Credits – Grzegorz Zimny

Do następnego startu zespołu Copernicus Project powinno dojść 11 maja 2013 roku.

Comments are closed.