Spadochron misji MSL trzepocze na marsjańskim wietrze

0

NASA opublikowała zestaw zdjęć ukazujących spadochron wykorzystany podczas lądowania łazika Mars Science Laboratory. Na zdjęciach wykonanych pomiędzy sierpniem 2012 a styczniem 2013 widać trzepotanie spadochronu na marsjańskim wietrze.

Lądowanie łazika Mars Science Laboratory (MSL) nastąpiło szóstego sierpnia 2012 roku, o godzinie 07:17 CEST. Łazik wylądował wewnątrz marsjańskiego krateru Gale, pośrodku którego znajduje się góra Mt Sharp – cel główny misji. Proces lądowania był bardzo dynamiczny  w ciągu zaledwie siedmiu minut prędkość stopnia lądującego z ponad sześciu kilometrów na sekundę spadła do zera. Wcześniejsze lądowania łazików były wykonywane za pomocą osłony aerodynamicznej, spadochronu oraz zestawu poduszek powietrznych. W przypadku MSL nie można było zastosować poduszek powietrznych  masa łazika była zbyt duża. Inżynierowie NASA zadecydowali zatem, aby użyć unikalnej konstrukcji „sky-crane” i bardzo skomplikowanego procesu lądowania, składającego się z kilku etapów.

Jednym z etapów było lądowanie MSL na spadochronie, które rozpoczęło się na wysokości około 10 km, przy prędkości około 1,7 Mach (około 580 m/s). Do lądowania wykorzystano spadochron o średnicy 16 metrów z linkami o długości 50 metrów. Spadochron był wykorzystywany do momentu osiągnięcia wysokości około 1,1 km nad miejscem lądowania, do prędkości około 100 m/s. Wówczas spadochron został odrzucony (wraz z górną osłoną łazika) i rozpoczęło się lądowanie na silnikach rakietowych, zakończone wykorzystaniem konstrukcji „sky-crane”.

Po spełnieniu swojej roli spadochron został odrzucony i ostatecznie znalazł się około 620 metrów od miejsca lądowania łazika. Na tym skończyła się „aktywna” rola spadochronu w misji MSL i od tego czasu był jedynie obserwowany przez sondy na orbicie Czerwonej Planety. Okazało się, że w ciągu kolejnych miesięcy spadochronał wielokrotnie był poruszany w skutek działania marsjańskiego wiatru, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

{module [346]}

{youtube}6gyHFbvEL9M{/youtube}
Spadochron misji MSL / Credits – NASA, JPL, kosmonautanet

Pierwsze zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje spadochron po wykonaniu swojej pracy, natomiast drugie zdjęcie prezentuje spadochron podczas testów na Ziemi. Największe zmiany w kształcie leżącego na powierzchni Czerwonej Planety spadochronu zaszły pomiędzy wrześniem a listopadem zeszłego roku. Ponadto dookoła miejsca lądowania spadochronu i górnej osłony zaobserwowano ponowne osiadanie marsjańskiego pyłu. Wreszcie, pomiędzy grudniem a styczniem spadochron zmienił nieco swoją orientację, co sugeruje zmianę kierunku przeważających wiatrów.

Warto tu dla porównania dodać, że wciąż można zaobserwować z orbity spadochron z misji Viking 1 (1976 rok). Jest więc prawdopodobne, że upłynie jeszcze wiele lat zanim spadochron misji MSL zostanie pokryty pyłem i przestanie być widoczny z orbity. Przez te lata spadochron może być „wskaźnikiem” przeważających marsjańskich wiatrów dla wnętrza krateru Gale.

(NASA)

Spadochron misji MSL w trakcie testów na Ziemi / Credits - NASA, JPL

Comments are closed.