ESTCube-1 – CubeSat z Estonii

0

W drugim locie europejskiej rakiety Vega na orbitę zostanie wyniesiony pierwszy satelita z Estonii – CubeSat o nazwie ESTCube-1. Jest to bardzo ciekawy projekt, w trakcie którego powinno dojść do testów kilku ciekawych technologii.

Estonia to państwo aspirujące do odgrywania pewnej roli w sektorze kosmicznym. Prawdopodobnie w 2016 roku to państwo wejdzie do struktur Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), a aktualnie realizuje program przygotowawczy PECS. 

W 2008 roku rozpoczął się estoński projekt nanosatelity typu CubeSat. Nazwa tego satelity to ESTCube-1. Ten satelita jest budowany przez studentów, głównie z uniwersytetu w Tartu. ESTCube-1 zostanie wyniesiony na orbitę na pokładzie drugiego egzemplarza rakiety Vega, której start zaplanowany jest na 20 kwietnia 2013 roku.

ESTCube-1 to bardzo ciekawy projekt, który warto bardziej szczegółowo omówić. Wewnątrz małej konstrukcji sześciennej o wymiarach 10x10x11,3 cm i masie mniejszej od 1,33 kg (standard CubeSat 1U) umieszczono kilka ciekawych ładunków technologicznych, które zostaną przetestowane na orbicie. Są to:

  • Dziesięciometrowa przewodząca linka, której celem będzie demonstracja „elektrycznego żagla”. Nazwa tej linki to „Heytether”, napięcie w tej lince ma sięgać 500 V,
  • Moduł zminiaturyzowanej kamery, która będzie obserwować linkę, zdolna do wykonywania zdjęć formatu 640×480, także w formacie RAW,
  • Komputer pokładowy oparty o dwa procesory w architekturze ARM, 
  • System orientacji satelity, oparty częściowo o Heytether,
  • Usprawnienia w systemie zasilania, opartego o komercyjne komponenty. Przewiduje się, że ESTCube-1 będzie w stanie generować pomiędzy 2,4 a 3,6 W w warunkach oświetlenia słonecznego.

Poniższe nagranie prezentuje wewnętrzną konstrukcję nanosatelity ESTCube-1.

{module [346]}

{youtube}9rwmBaPsb38{/youtube}
ESTCube-1 / Credits – taavi torim

„Elektryczny żagiel” to koncepcja napędu nie wymagającego paliwa, w którym wykorzystuje się moment wiatru słonecznego do wytworzenia ciągu. Ten żagiel ma się składać docelowo z przynajmniej kilkudziesięciu cienkich (około 25 mikrometrów) przewodzących linek o długości kilku kilometrów. Przypuszcza się, że zestaw takich linek, rozpościerających się dookoła satelity, byłby w stanie powoli (około 1 mm/s2 przyśpieszenia!) rozpędzać obiekt do docelowych prędkości rzędu kilkudziesięciu km/s.

Koncepcja tego żagla zostanie przetestowana w tym roku na pokładzie estońskiego ESTCube-1 i w przyszłym roku na pokładzie fińskiego Aalto-1. Pomysł tego żagla stworzył fiński naukowiec Pekka Janhunen. 

ESTCube-1 powinien wystartować 20 kwietnia o godzinie 04:06 CEST. Ten nanosatelita zostanie umieszczony na orbicie o wysokości około 670 kilometrów. Misja ESTCube-1 przewidywana jest na około 12 miesięcy.

(ESTCube)

{module [346]}

Comments are closed.