Szósty test silnika hybrydowego PTR (23.03.2013)

0

W najbliższą sobotę, 23 marca 2013 roku, pomorska grupa Polskiego Towarzystwa Rakietowego przeprowadzi szósty już test silnika hybrydowego. Ten test będzie transmitowany w internecie.

Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) to organizacja zrzeszająca pasjonatów konstrukcji rakietowych. Kilka z rakiet PTR od zeszłego roku jest w stanie przekraczać prędkość dźwięku i sięgać pułapów rzędu 4500 metrów. Oprócz prac nad nowymi konstrukcjami rakiet, PTR dokonuje także prac rozwojowych nad nowymi napędami – między innymi napędem hybrydowym.

Rakietowy napęd hybrydowy to taki, w którym paliwo(a) występują w dwóch różnych stanach skupienia – stałym i ciekłym lub gazowym. Takie napędy teoretycznie korzystają z zalet napędów na paliwo stałe i ciekłe, przy jednoczesnym ominięciu części problemów związanych np. ze składowaniem, tankowaniem czy kontrolą procesu spalania. Dotychczas w Polsce niewiele „poza-państwowych” grup mogło pochwalić się takim osiągnięciem.

{module [346]}

Dziewiątego lutego 2013 roku PTR dokonało pierwszego testu napędu hybrydowego. Test został wykonany na specjalnie przygotowanym stanowisku, które prezentujemy w galerii tego artykułu. W kolejnych tygodniach PTR przeprowadził następne testy tego napędu i w najbliższą sobotę, 23 marca, powinno dojść już do szóstej próby odpalenia silnika hybrydowego. Test zaplanowany jest na godzinę 13:00 CET i będzie go można zobaczyć w internecie.

Adres do transmisji:
http://rakiety.org.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=135&Itemid=149

Czym różni się ten test od poprzednich? Aktualnie pomorska grupa PTR skupia się na optymalizacji ziarna paliwa hybrydowego. Prace i testy w szczególności skupiają się na sposobie i materiale zbrojenia dla parafiny w celu uzyskania optymalnej proporcji utleniacz/paliwo w komorze spalania. Warto tu dodać, że zastosowanie zbrojenia jest pomysłem innowacyjnym, które prawdopodobnie jeszcze nigdzie indziej nie zostało zastosowane. Zbrojenie ma zapewnić pełną integralność ziarna w każdych warunkach pracy silnika.

W planowanym na sobotę teście konstruktorzy silnika hybrydowego spodziewają się uzyskać ciąg główny rzędu 4[kN] w czasie około 2 [s].

W pierwszych czterech testach silnika hybrydowego mieszanka okazała się zbyt uboga (zawartość procentowa utleniacza około 90%). Natomiast w piątym teście uzyskano zbyt bogatą mieszankę (około 80% udział N2O). Konstruktorzy tego silnika starają się uzyskać poziom utleniacza około 85 % co jest optymalne względem obliczeń teoretycznych.

Więcej informacji na temat silnika hybrydowego można przeczytać na forum PTR:
http://forum.rakiety.org.pl/silniki-hybrydowe-by-pomorze-t1863-100.html

(PTR)

{module [346]}

Comments are closed.