Siódmy Festiwal Meteora

4

Na przełomie września i października odbył się kolejny, już 7 zlot modelarzy, miłośników rakiet, czyli „Festiwal Meteora”, zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Rakietowe. Tym razem, dzięki uprzejmości gminy Klucze, udało się przeprowadzić tą imprezę na na piachach Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska była polem doświadczalnym dla mgr. Jacka Walczewskiego. To właśnie tam 10 października 1958 o godzinie 12:48 miał miejsce pierwszy start polskiej cywilnej, meteorologicznej rakiety badawczej RM1. To tutaj startowała rakieta RM-2D z eksperymentem biologicznym na pokładzie (dwie myszki). To tutaj także startowała rakieta RM-3W z układem grota, które to rozwiązanie przyczyniło się do sukcesu rakiet Meteor-1 i Meteor-3. Za sprawa Festiwalu Meteora oraz Polskiego Towarzystwa Rakietowego (PTR), konstrukcje rakietowe powróciły na niebo nad Pustynią Błędowską.

Jeden ze startów w trakcie Festiwalu Meteora 2017 / Credits - Andrzej Chwastek, PTR

Jeden ze startów w trakcie Festiwalu Meteora 2017 / Credits – Andrzej Chwastek, PTR

W trakcie dwóch dni zlotu odpalono ponad 50 rakiet, w tym kilka konstrukcji eksperymentalnych. Uczestnikami festiwalu była też liczna, dobrze zorganizowana grupa studencka spod szyldu „AGH Space Systems”. Ten zespół zaprezentował rakietę hybrydową, zatankowaną podtlenkiem azotu tylko częściowo, ze względu na ograniczenie bezpiecznym pułapem. W tym locie testowano pracę nowego silnika i układów odzysku – start i lot tej rakiety został zakończony sukcesem.

Lot modelu rakiety klasy E – w zwolnionym tempie – start podczas Festiwalu Meteora 2017 / Credits –ksardpl

Start rakiety Magnitudo - Festiwal Meteora 2017 / Credits - Andrzej Chwastek, PTR

Start rakiety Magnitudo – Festiwal Meteora 2017 / Credits – Andrzej Chwastek, PTR

Tradycyjnie już możliwość startów została wykorzystana przez firmę „SpaceForest” (założoną przez członków PTR) do testów układu autonomicznej, aktywnej stabilizacji toru lotu. Rakieta „Carbonara 2” startująca z wyrzutni pochylonej o 10 stopni, automatycznie wyprostowała tor lotu do pionu. Pierwszego dnia zlotu, o godzinie 19, już w ciemnościach, startowała rakieta „Magnitudo” z diodą LED 100 W na pokładzie. PTR gościło także na festiwalu kilku modelarzy słowackich, którzy zaprezentowali między innymi model rakiety „Meteor 1” w naturalnej wielkości.

Dopisała pogoda, dopisały modele, dopisali ludzie i humory. Ta impreza piknikowa łączy w sobie zarówno elementy zabawy jak i rozwoju, propagowania modelarstwa oraz tej osobistej drogi rozwoju i uczenia się, która skutkuje coraz lepszymi, coraz bezpieczniejszymi rakietami.

PTR zaprasza już dziś, na kolejny Festiwal Meteora we wrześniu 2018.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Andrzejowi Chwastkowi za przesłany artykuł i zdjęcia.

(PTR)

4 komentarze

 1. Polakom nie potrzebne rakiety nosne nawet te male. Rynek jest juz raczej nasycony. Wolalbym aby Polska skupila sie na budowie satelitow i innych technologiach. Spacex za grosze wyniesie nasze satelity.

 2. Starty rakiet na zlocie METEOR to jedyne praktyczne działania w Polsce w zakresie lotów rakietowych. Nie mówię tu o zawodach modeli rakietowych ( AEROKLUB Polski, modelarnie w kraju). I prace na politechnikach.
  Polscy decydenci obecni i poprzedni zapomnieli o polskich rakietach. Jeżeli nie wsiądziemy do ‘pociągu rakietowego ‘ tak jak inne mniejsze kraje, to poniesiemy olbrzymie straty i napiszę to dosadnie dalej będziemy -zadupiem technologicznym- .

  • stary, podzielam ból, ale choćby nie wiem co sobie dalej będziemy wmawiać to my JESTEŚMY technologicznym zadupiem 🙂 to nic strasznego, większość krajów jest taka. problem w tym, że wmawiamy sobie, że nie jesteśmy i robimy agencje komiczne, misje analogowe, kosmiczne jaja.. znaczy balony z aparatami i gps i się tylko sami nakręcamy 🙂

   • Przypomnę szanownemu Koledze, ktoś próbował wystrzelić rakietę z balonu ,który poleciał do stratosfery.
    Życzę zdrowia i pomyślności-