Wietnam przejmie kontrolę nad VINASAT-2

0

 W marcu Wietnam przejmie pełną kontrolę nad swoim satelitą VINASAT-2, do tej pory sterowanym dla nich przez producentów statków.

Jak podała we wtorek Wietnamska Grupa Poczty i Telekomunikacji (VNPT), w marcu Wietnam powinien już samodzielnie kontrolować swojego drugie satelitę telekomunikacyjnego VINSAT-2. Do tej pory statek był zawiadywany przez kontrolerów z USA.

VINASAT-2 trafił na orbitę w 2012 roku. Przez ten czas niezbędne kadry VNPT były szkolone przez Lockheed Martina, wykonawcę obu satelitów. Inżynierowie obsługujący obecnie pierwszego satelitę, VINASAT-1 (start w 2008), byli gotowi do przejęcia swoich obowiązków już po 27 miesiącach od wyniesienia satelity, 9 miesięcy przed czasem. Tym razem również udało się skrócić czas przygotowań. VINASAT-2 będzie pod krajową kontrolą już 9 miesięcy po wyniesieniu na orbitę.

Według VNPT VINASAT-2 ma pracować przez około 20 lat, a zyski powinien przynosić po 10 latach. Jednymi z pierwszych klientów będzie najpewniej Kambodża, Laos i Myanmar. VNPT sama jednak podaje, że pełne wykorzystanie satelity na okolicznym rynku może być trudne, ponieważ już niemal wszystkie kraje regionu mają własne satelity.

Zobacz też:

(Xinhua)

 {module [522]}

 

 

Comments are closed.