Chwilowy brak komunikacji z ISS (19.02.2013)

0

Kilka godzin trwała przerwa w komunikacji pomiędzy Międzynarodową Stacją Kosmiczną a kontrolą naziemną. Problemem okazała się aktualizacja oprogramowania.

We wtorek, 19 lutego 2013 roku, nastąpiła rutynowa aktualizacja oprogramowania komputerów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Tym razem aktualizacja zakończyła się pewną „anomalią” – stała komunikacja pomiędzy Stacją a kontrolą naziemną została zerwana. Jak się szybko okazało, możliwa była jedynie kilkuminutowa komunikacja, gdy ISS przelatywała nad Rosją i była w zasięgu rosyjskich stacji naziemnych związanych z programem Stacji.

Problem nastąpił około 15:45 CET. Po mniej niż trzech godzinach udało się rozwiązać problem i nawiązano stałą komunikację z ISS. Oczywiście, sześciu rezydentom Stacji nic się w międzyczasie nie stało – zajmowali się swoimi pracami zaplanowanymi na ten dzień.

{module [346]}

Przerwy w komunikacji są dość powszechne w misjach załogowych. W przypadku wypraw na niską orbitę wokółziemską aktualnie utrzymuje się przeważnie stały kontakt, ewentualnie z kilkoma minutami przerw. Komunikacja najczęściej odbywa się za pomocą satelitów umieszczonych na orbicie geostacjonarnej (np. sieć TDRS), które służą za przekaźniki sygnału.  W przeszłości, np. w latach 60. XX wieku, dłuższy brak kontaktu z kontrolą lotu był dość normalną sprawą w trakcie wielu misji i planowanie prac także uwzględniało czas na dedykowane sesje łączności.

W przyszłości, w trakcie spodziewanych misji poza najbliższe otoczenie Ziemi, utrata sygnału może częściej występować. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych lat zobaczymy serię testów z ograniczoną, opóźnioną lub brakiem komunikacji pomiędzy ISS a kontrolą naziemną – będzie to element przygotowań do przyszłych misji. Wtorkowa przerwa w komunikacji, choć nie była planowana, może przynieść zestaw danych, dzięki którym możliwe będzie zaplanowanie przyszłych testów z ograniczoną wymianą informacji.  

Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje Robonautę 2, który jest aktualnie testowany na pokładzie ISS.

Comments are closed.