Przelot komety C/2013 A1 koło Marsa – 19.10.2014

0

Za około półtora roku dojdzie do przelotu komety C/2013 A1 koło Marsa. Szykuje się niesamowite zjawisko do obserwacji dla łazików i orbiterów tej planety.

Kometa C/2013 A1 została wykryta 4 stycznia 2013 roku przez znanego astronoma amatora Roberta McNaught’a. Po odkryciu okazało się, że kometa wcześniej została zarejestrowana także przez inne obserwatoria astronomiczne (tzw. „prerecovery”). Łącznie zebrano ponad 70 dni danych obserwacyjnych tej komety, co pozwoliło na wyznaczenie wstępnych parametrów orbity C/2013 A1. Rozmiary tej komety określono na 8-50 km. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje jeden z uzyskanych obrazów komety C/2013 A1.

Okazuje się, że 19 października 2014 roku dojdzie do bliskiego przelotu tej komety obok Marsa. W tej chwili wyliczenia sugerują że tego dnia kometa C/2013 A1 prawdopodobnie zbliży się na odległość około 100 tysięcy kilometrów do Czerwonej Planety, choć może to być nawet ponad 1 milion kilometrów. 100 tysięcy kilometrów to około jednej czwartej dystansu pomiędzy Ziemią a Księżycem.

{module [346]}

Co ciekawe, w tej chwili orbita tej komety nie jest jeszcze dobrze znana. W tym przypadku oznacza to niezerowe (bardzo niskie) ryzyko uderzenia tej komety w Marsa. Prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy orbita komety C/2013 A1 zostanie lepiej poznana i wówczas zostanie precyzyjniej wyznaczona minimalna odległość w trakcie przelotu obok Czerwonej Planety.

Już dziś można z dużą dozą pewności napisać, że przelot komety C/2013 A1 będzie niesamowitym zjawiskiem na marsjańskim niebie. Warto tu zaznaczyć, że obecnie na powierzchni Czerwonej Planety przebywają dwa sprawne łaziki, z których Mars Science Laboratory „Curiosity” będzie z pewnością w pełni sprawny w przyszłym roku. Ponadto, ponad Marsem krążą w tej chwili aż trzy sprawne orbitery (Mars Express, Mars Recoinassance Orbiter oraz Mars Odyssey) a jeszcze w tym roku w kierunku tej planety podążą dwa kolejne (MAVEN oraz Mangalyaan). Istnieje zatem duża szansa na szczegółowe obserwacje komety C/2013 A1 w pobliżu Marsa.

Przeloty małych obiektów są dość częste w naszym Układzie Słonecznym, o czym wiemy m.in. z wydarzeń z 15 lutego 2013 roku. Jednakże, dość rzadko udaje się wykryć i śledzić małe obiekty, które przelatują blisko innych planet. Jest to związane z małą jasnością tych obiektów oraz dużą odległością pomiędzy Ziemią a daną planetą. Dlatego warto obserwować dalsze prace nad ustalaniem dokładnej orbity komety C/2013 A1.

Comments are closed.