Rosyjski bolid należał do grupy Apollo?

0

Według badaczy z kolumbijskiego Universidad de Antioquia meteoryt z 15 lutego pochodził z grupy Apollo.

Naukowcy z kolumbijskiego Universidad de Antioquia zrekonstruowali trajektorię lotu meteorytu, który 15 lutego spadł w pobliżu Czelabińska (Ural, Rosja). Według badaczy meteoryt jest “rodzimy”, to znaczy pochodzi z Układu Słonecznego.

Do rekonstrukcji trajektorii i orbity naukowcy wykorzystali liczne dostępne nagrania wideo, pochodzące z telefonów komórkowych, kamer przemysłowych i wideorejestratorów samochodowych. Dzięki nim byli w stanie wyliczyć pierwotną orbitę obiektu wokół Słońca.

{module[346]}

Meteoryt Czelabiński miał najprawdopodobniej eliptyczną orbitę heliocentryczną, która sugeruje, że pochodził z grupy (grupowanie odbywa się właśnie na podstawie podobieństw orbit) kosmicznych skał nazywanej Apollo, z której to obiekty często przecinają orbitę Ziemi. Na koniec 2012 roku do grupy tej zaliczano 5097 obiektów, z czego 706 miało nadane numery, a 64 nazwy. Grupa ta jest najliczniejsza z trzech grup asteroid i planetoid bliskich Ziemi, po grupie Amora i grupie Atena.

W wywiadzie dla BBC News Stephen Lowry z University of Kent in Britain potwierdza opinie kolumbijskich kolegów: “Jego eliptyczna orbita o małym nachyleniu sugeruje pochodzenie z Układu Słonecznego, najpewniej z pasa asteroid między Marsem a Jowiszem”.

(UPI)

{module [346]}

Comments are closed.