‘Koronalny deszcz’ z rozbłysku z 19 lipca 2012 roku

0

NASA opublikowała nagranie bardzo interesującego rozbłysku słonecznego, który nastąpił 19 lipca 2012 roku. W trakcie tego rozbłysku doszło do zjawiska zwanego „koronalnym deszczem”.

Dzięki sondzie Solar Dynamics Observatory (SDO) możliwe jest rejestrowanie zjawisk zachodzących na Słońcu z wysoką precyzją  zarówno przestrzenną jak i czasową. Jest to możliwe m.in. ze względu na orbitę, na której umieszczono SDO – jest to orbita geosynchroniczna ze stałym kontaktem z dedykowaną stacją naziemną. Dzięki temu SDO każdego dnia SDO przesyła na Ziemię 1,4 terabajta danych, więcej niż wszystkie inne sondy słoneczne razem wzięte.

Tak duża ilość przesyłanych danych pozwala na detekcję zjawisk, o które wcześniej nie były znane. Przykładem takiego odkrycia jest detekcja późnej fazy rozbłysków słonecznych, o której poinformowano w drugiej połowie 2011 roku.

Sonda SDO ciągle wykonuje obserwacje, które poszerzają naszą wiedzę o procesach zachodzących na Słońcu. 19 lipca 2012 roku grupa o numerze 1520 wyzwoliła rozbłysk klasy M7.7. Był to dość silny rozbłysk, który wywołał także koronalny wyrzut masy (CME).  Wówczas ten obszar aktywny znajdował się już za zachodnią krawędzią tarczy słonecznej, zatem możliwe były obserwacje „z boku” podczas rozbłysku. Po CME doszło do niesamowitego zjawiska, nazwanego „koronalnym deszczem”. Poniższe nagranie prezentuje rozbłysk z 19 lipca 2012 roku oraz „koronalny deszcz”.


“Koronalny deszcz” plazmy na Słońcu / Credits – NASA, SDO, Camilla Corona SDO

Każda sekunda tego nagrania odpowiada 6 minutom czasu rzeczywistego. Rozgrzana do temperatury kilkudziesięciu tysięcy Kelwinów plazma jest swoistym „znacznikiem” linii pól magnetycznego i ich dynamiki. Następnie, po rozbłysku nastąpił „koronalny deszcz”. To zjawisko opadania plazmy następuje, gdy ochłodzona plazma porusza się w kierunku fotosfery Słońca.

Jest dość prawdopodobne, że w ciągu kolejnych miesięcy uda się sondzie zaobserwować kolejne takie „koronalne deszcze”. Aktywność słoneczna (prawdopodobnie) zbliża się do maksimum, podczas którego powinno wystąpić więcej rozbłysków.

(NASA)

Aktywność słoneczna jest komentowana w dziale na Polskim Forum Astronautycznym.

Comments are closed.