SPUTNIK-3 – start 24.02.2013

0

W najbliższą niedzielę, 24 lutego, dojdzie do kolejnej ciekawej misji stratosferycznej. Z Gliwic wystartuje SPUTNIK-3. Będzie to już trzeci test rozwiązań do lotu transkontynentalnego.

To już trzecia wyprawa tego typu. Dwie poprzednie, SPUTNIK-1 i SPUTNIK-2, miały ciekawy przebieg i służyły jako test rozwiązań do lotu transkontynentalnego. SPUTNIK-3 jest kontynuacją tych wypraw. Jest to także ostatnia misja, która zostanie wykonana na „małym” sprzęcie, czyli z wykorzystaniem 100 gramowego balonu meteorologicznego.

Cele misji SPUTNIK-3 to test kolejnego odbiornika GPS i lepszej (2.5 cm) izolacji termicznej. Moc nadajnika ustawiona na +11 dBm, częstotliwość 437.600 MHz (+/- dryft termiczny), RTTY 7n1 50 baud shift 470Hz. Zdjęcie w galerii tego artykułu prezentuje nadajnik misji SPUTNIK-3 – jego masa to zaledwie 12 gram.

Start nastąpi o godzinie 10:00 CET. Tym razem upadek jest planowany gdzieś w centralnej Polsce, w grę wchodzą także poszukiwania ładunku.

Trasę balonu będzie można śledzić na żywo pod adresem: http://spacenear.us/tracker/?filter=SP9UOB

Organizator lotu, Tomasz Brol zaprasza wszystkich radioamatorów do próby nasłuchu tego balonu. Szczegółowe informacje jak tego dokonać można znaleźć na tej stronie: http://sp9uob.verox.pl/rtty_tracking.html

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Panu Tomaszowi Brolowi za przesłaną informację.

{module [346]}

Comments are closed.