ALMASpace zbuduje ESEO

0

Europejska Agencja poinformowała niedawno o sfinalizowaniu umowy z włoską ALMASpace na dokończenie projektu satelity ESEO, budowę, testy oraz wstępne operacje na orbicie. W projekcie budowy tego satelity uczestniczy także Politechnika Wrocławska.

Satelita European Student Earth Orbiter (ESEO) był od początków poprzedniej dekady projektowany przez kolejne generacje europejskich studentów, a tym z Polski. Projekt był wpierw koordynowany przez studencką organizację SSETI (Student Space Exploration & Technology Initiative), a w ostatnich latach przez biuro edukacyjne Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

W ostatnich latach ESEO był projektowany przez studentów z wielu europejskich uniwersytetów przy eksperckim wsparciu jednej z włoskich firm z sektora kosmicznego. Ta firma nie była jednak zainteresowana rozpoczęciem budowy tego satelity i na początku 2012 roku ESA ogłosiła przetarg na sfinalizowanie projektu, budowę, testy oraz wstępne operacje na orbicie.

{module [346]}

Informacja o selekcji głównego wykonawcy została przekazana przez ESA pod koniec stycznia. Kontrakt wygrała włoska firma ALMASpace, która dotychczas współpracowała przy satelicie ALMASAT (wyniesionego przez rakietę Vega 13 lutego 2012 roku, wraz z PW-Satem). Wraz z ALMASpace przy ESEO będą pracować studenci z dziewięciu europejskich uniwersytetów, w tym Politechniki Wrocławskiej, która będzie odpowiedzialna za subsystem komunikacji na paśmie S.

Satelita ESEO ma mieć masę około 40 kg i wymiary 33x33x63 cm. Grafika w galerii tego artykułu prezentuje aktualną, ogólną konfigurację ESEO. Ten satelita zostanie wyniesiony na orbitę w 2015-2016 roku i ma działać przynajmniej sześć miesięcy. Satelita ma być wyposażony w urządzenie przyśpieszające deorbitację, dzięki czemu po zakończeniu misji ESEO nie będzie stanowić zagrożenia dla innych obiektów na orbicie.

{module [522]}

Comments are closed.