Testy SAR na satelitach Galileo

0

Wykonano pierwsze testy systemu search & rescue konstelacji Galileo.

W minionym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła pierwsze testy radiowego systemu poszukiwawczo-ratunkowego (search & rescue, SAR) zainstalowanego na satelitach europejskiego systemu globalnej nawigacji satelitarnej Galileo.

Repeater sygnału SAR włączono na drugiej parze satelitów Galileo 17 stycznia. To pierwsze statki konstelacji wyposażone w repeatery, przekaźniki, sygnału SAR. Galileo poszerza w ten sposób zasięg sieci SAR COSPAS-SARSAT. Zadaniem przekaźników jest przekazywanie sygnałów z boi i nadajników ratunkowych ze statków, samolotów czy też od użytkowników indywidualnych. Dane zawarte w sygnale są potem przekazywane lokalnym władzą w celu przyspieszenia i ułatwienia akcji ratowniczej.

{module [346]}

Igor Stojkovic, inżynier programu SAR przy ESA, wyjaśnia, że przeprowadzone testy to na razie testy techniczne, bo “na tym etapie naszym głównym celem jest sprawdzenie czy repeater nie został uszkodzony w trakcie startu”. “Pierwszy dzień testów dotyczył włączenia go i sprawdzeniu czy jego profile temperatury i zasilania spełniają oczekiwania”. “Następnego dnia z anteny UHF w belgijskim centrum łączności ESA w Redu wysłano sygnał, którego odbiór potwierdzający pracę przekaźniki dokonano anteną pasma L”. Zastosowanie 20 metrowej anteny odbiorczej pozwoliło odnotował sygnał w doskonałej jakości, co pozwoli na dokładne określenie parametrów nadajnika na pokładzie satelitów Galileo.

Satelity Galileo - wizualizacja / Credits: ESACOSPAS-SARSAT to międzynarodowy system satelitarny do przekazywania sygnałów poszukiwawczo-ratunkowych istniejący ponad 3 dekady. W tym czasie pomógł uratować około 31 000 osób.

(ESA)

Comments are closed.