Test rakiety Grasshopper (17.12.2012)

0

Siedemnastego grudnia 2012 roku firma SpaceX przeprowadziła kolejny test rakiety Grasshopper.

SpaceX jest jedną z najbardziej znanych firm z sektora kosmicznego (z „niszy” o nazwie „New Space”). Dokonania SpaceX są liczne – od rakiet Falcon 1, Falcon 9 poprzez kapsułę Dragon i jej loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) aż po ambitne projekty, które już teraz wchodzą w fazę testów.

Jednym z takich ambitnych projektów jest rakieta Grasshopper, która służy jako platforma testowa koncepcji rakiety nośnej typu VTVL – pionowego startu i lądowania. Technologie wytworzone dzięki Grasshopperowi mają posłużyć do budowy przynajmniej częściowo odzyskiwalnej rakiety Falcon 9 oraz dolnego stopnia rakiety Falcon Heavy. Co więcej, odzyskiwanie stopni ma być wykonywane poprzez precyzyjne lądowanie w wyznaczonym miejscu. Jest to krok dalej m.in. w porównaniu z rakietami SRB dla promu kosmicznego, które lądowały w określonym rejonie na spadochronach w Oceanie Atlantyckim i były wyławiane przez okręty.

Pierwszy lot Grasshoppera odbył się 21 września, po czym 1 listopada nastąpił drugi test. Trzeci lot tej konstrukcji odbył się 17 grudnia 2012 roku. W trakcie trzeciego lotu rakieta wzniosła się na wysokość większą niż rozmiary rakiety, czyli około 40 metrów. Po osiągnięciu pułapu nastąpił kilku sekundowy zawis na tej zakładanej wysokości a następnie bezpieczne sprowadzenie rakiety na ziemię i wyłączenie silników. W trakcie testu wiał dość silny wiatr, a mimo tego nie utracono kontroli nad rakietą. Poniższe nagrania prezentują lot Grasshoppera z 17 grudnia 2012. 

{youtube}Zz-NYeH-CEY{/youtube}
Trzeci test rakiety Grasshopper – 17.12.2012 / Credits – spacexchannel

 {module [346]}

{youtube}B4PEXLODw9c{/youtube}
Trzeci test rakiety Grasshopper – 17.12.2012 / Credits – spacexchannel

W 2013 roku możemy spodziewać się coraz wyższych lotów Grasshoppera. Wpierw będą to loty poddźwiękowe, które będą odbywać się ze stanowiska w McGregor w Teksasie. Jeśli te loty się powiodą, to po nich powinny nastąpić testy ponaddźwiękowe, tym razem z bazy White Sands w Nowym Meksyku.

(SpaceX, PFA)

Comments are closed.