Niesamowita mozaika Saturna przesłaniającego Słońce

0

Sonda Cassini wykonała serię zdjęć Saturna przesłaniającego Słońce. Jest to pierwsza taka mozaika zdjęć od 2006 roku.

Sonda Cassini krąży wokół Saturna do 2004 roku. Cassini jest pierwszym orbiterem Saturna – wszystkie poprzednie wyprawy były jedynie przelotami, w trakcie których zebrano dane w ciągu zaledwie kilku tygodni. W odróżnieniu od przelotów, Cassini krążąc przez lata wokół Saturna, jego pierścieni i księżyców, wykonał wiele długoterminowych obserwacji.

Przykładowo, w 2004 roku Cassini dotarł do Saturna w trakcie przesilenia zimowego na półkuli północnej tej planety. Wówczas to północne obszary podbiegunowe były skryte za pierścieniami planety, które ograniczyły ilość docierającego światła słonecznego i spowodowały duże zmiany w strukturze chmur. W kolejnych latach cień pierścieni przesuwał się coraz bardziej na południe, by w sierpniu 2009 roku, w trakcie równonocy przesłaniać jedynie wąski wycinek chmur w okolicach równika tej planety. Od tego czasu cień pierścieni Saturna przesuwa się na południe od równika i w 2017 roku nastąpi przesilenie zimowe dla południowej półkuli tej planety.

W 2006 roku, a więc pomiędzy przesileniem a równonocą sonda Cassini wykonała niesamowitą mozaikę Saturna przesłaniającego Słońce. Tę mozaikę (wzmocniony kontrast i kolorystyka) prezentujemy jako drugą w galerii tego artykułu. Sześć lat później, a więc znów pomiędzy przesileniem a równonocą Cassini znów wykonała ujęcia Saturna przesłaniającego Słońce. Podobnie jak w 2006 roku, i tym razem jest to niesamowity widok, na którym dostrzec można grę światła słonecznego odbitego i rozproszonego przez pierścienie i atmosferę Saturna. Najnowsza mozaika, którą prezentujemy jako pierwszą w galerii tego artykułu, została sporządzona na podstawie zdjęć wykonanych przez sondę Cassini w dniu 17 października 2012 roku. Zdjęcia wykonano z odległości około 800 tysięcy kilometrów do Saturna.

Takie ujęcia mają także duże znaczenie naukowe, gdyż pozwalają na określenie właściwości poszczególnych pierścieni Saturna oraz atmosfery tej planety. Takie ujęcia – z uwagi na parametry orbity sondy Cassini – są dość rzadko wykonywane, stąd duża wartość naukowa obserwacji z 2012 roku.

Zdjęcie w wysokiej rozdzielczości można zobaczyć na stronie zespołu analizującego zdjęcia sondy Cassini.

(NASA)

Saturn przesłaniający Słońce - ujęcie z 2006 roku / Credits - NASA/JPL-Caltech/SSI

Comments are closed.