Demokratyczne Kongo kupuje comsata

0

 Chiny podpisały z Demokratyczną Republiką Konga umowę na dostawę satelity komunikacyjnego.

Państwowe chińskie firmy China Aerospace & Technology Corporation (CASC) i China Telecom dostarczą Demokratycznej Republice Kongo geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego. Ze strony DRK umowę podpisała Narodowa Sieć Satelitów Telekomunikacyjnych, Renatelsat.

Satelita zostanie wystrzelony z ośrodka Xichang rakietą Chang Zheng 3B/E w 2015 roku, poinformowała firma Great Wall Industry Corporation (CGWIC), obsługująca komercyjne starty chińskich rakiet nośnych. To druga, po Nigerii w 2004 roku, sprzedaż chińskiego satelity do Afryki.

CongoSat-1 ma swoim zasięgiem objąć całą Afrykę Środkową i Południową.

Umowę podpisano w sobotę 17 listopada w Zhuhai, gdzie trwa Chińska Międzynarodowa Wystawa Lotnicza i Kosmiczna. CGWIC chwali się podpisaniem w jej trakcie 6 umów o łącznej wartości 2,38 miliarda USD. Chiny zrealizowały do tej pory 35 startów z 41 satelitami dla zagranicznych klientów.  W tym roku powinny odbyć się jeszcze dwie takie misje (turecki Goturk-2, i brazylijsko-chińśki CBERS-3).

Demokratyczna Republika Konga jest drugim najbiedniejszym krajem na świecie, pod względem PKB na 1 mieszkańca, drugim największym krajem Afryki, a jednocześnie najbogatszym krajem pod względem zasobów surowców naturalnych. DRK od obalenia Mobutu Sese Seko w 1996 roku boryka się z wojną domową, która tylko w ostatnich kilku latach mogła pochłonąć nawet 2 miliony ofiar.

(Xinhua)

 

 

 

Comments are closed.