Opóźnienie startu południowokoreańskiej rakiety

0

Trzecia próba startu rakiety KSLV-1 przeprowadzana w dniu wczorajszym przez Południową Koreę została przerwana na skutek potencjalnie niewielkiej usterki w dostarczonym przez Rosję układzie silnika pierwszego stopnia.

 

Start rakiety KSLV-1 (Korea Space Launch Vehicle 1), nazywanej również Naro-1, zaplanowany był na wczorajszy dzień pomiędzy godziną 15:30 a 19:00 czasu lokalnego. W czasie przygotowań do wystrzelenia zlokalizowano jednak wyciek z połączenia pomiędzy pierwszym stopniem rakiety a infrastrukturą stanowiska startowego.

Z uwagi na brak wykształcenia odpowiednich technologii Południowa Korea korzysta z pomocy Rosji, która dostarcza pierwszy stopień KSLV. Drugi stopień rakiety, zasilany paliwem kriogenicznym, jest już wyrobem z Południowej Korei.

Naprawa usterki, polegająca na wymianie uszkodzonej uszczelki, wymagała przetransportowania rakiety z powrotem do hangaru w Naro Space Center, oddalonym o 480 km od Seulu. Teoretycznie kolejna próba startu mogłaby mieć miejsce już w przyszłym tygodniu, jednak pojawiają się nieoficjalne informacje mówiące o możliwości opóźnienia próby do połowy listopada.

Dwa poprzednie starty KSLV, w 2009 i 2011 roku, zakończyły się niepowodzeniem. W pierwszym rakieta osiągnęła orbitę, ale nie udała się satelizacja ładunku. W drugim rakieta eksplodowała w trakcie lotu.

KSLV-1 ma wynieść w kosmos satelitę technologicznego STSAT-3C na orbitę o wymiarach 300 x 1500 km.

(PFA)

Comments are closed.