Satelita GOES 13 odzyskany

0

Agencji NOAA udało się przywrócić do działania satelitę pogodowego GOES 13, który od września na skutek problemu z jednym ze swoich instrumentów pokładowych nie mógł być wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Zgodnie z informacją przekazaną przez amerykańską agencję meteorologiczną NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery), satelita został ponownie wcielony do konstelacji GOES, która składa się z dwóch jednostek. GOES 13 wznowił operację o godzinie 16:44 CEST w ostatni czwartek, 18 października 2012 roku.

Satelita GOES 13, który zlokalizowany jest na geostacjonarnej orbicie na 75-stopniu szerokości geograficznej zachodniej, został przestawiony w tryb bezpieczny 23 września. Stało się tak na skutek wykrycia zakłóceń w danych przesyłanych przez satelitę.

W związku z zaistniałą sytuacją uruchomiono zastępczego satelitę – GOES 14, który przejął obserwację wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych oraz Oceanu Atlantyckiego. W tym czasie inżynierowie z agencji NOAA oraz firm Boeing i ITT Exelis rozpoczęli analizę problemu. Według wstępnych wniosków anomalia została spowodowana przez wibracje, zaistniałe na skutek pogarszającego się działania smaru w kole filtrowym instrumentu sondującego strukturę atmosfery.

Inżynierowie opracowali odpowiednią metodę obróbki, która eliminuje wpływ anomalii. Dodatkowo opracowano system wczesnego wykrywania podobnych problemów w przyszłości. Według rzecznika NOAA anomalia nie wpłynie negatywnie na czas działania instrumentu. Satelita GOES 13 wystrzelony został w maju 2006 roku i przewiduje się jego wykorzystywanie jeszcze przez przynajmniej 4 lata.

System satelitów GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) składa się z dwóch jednostek, które w czasie rzeczywistym przekazują dane meteorologiczne (m.in. monitorują pokrywę chmur). Jeden satelita „wisi” nad Oceanem Spokojnym natomiast drugi nad Oceanem Atlantyckim.

(NOAA)

Comments are closed.