ScopeDome Hevelius 2 – pierwsze nagranie lotu

0

Zespół misji balonowych Hevelius opublikował pełne nagranie z misji ScopeDome Hevelius 2, która odbyła się 22 września 2012 roku. W tej misji udało się odzyskać gondolę (gratulacje dla zespołu Copernicus!) i dane ze wszystkich zainstalowanych instrumentów oraz kamer. Jest to początek publikacji danych związanych z tą misją balonową.

Po wielu miesiącach prac, odwołanych startów i testów, 22 września 2012 roku doszło do startu misji balonu stratosferycznego ScopeDome Hevelius 2. Do startu doszło godzinie 10:58 CEST. Miejscem startu była Funka – miejscowość położona przy jeziorze Charzykowskim (woj. pomorskie).

Przez ostatnie kilkadziesiąt godzin przed startem trwały dyskusje na temat lotu ScopeDome Hevelius 2. Z uwagi na obecność dość silnego jet stream’u nad północną Polską w momencie startu pojawiło się duże ryzyko lotu balonu nad Bałtyk, co doprowadziłoby do utraty sprzętu. Z tego powodu zadecydowano o dość restrykcyjnym ograniczeniu długości lotu – balon miał być odcięty od gondoli po przekroczeniu 63 km od miejsca startu. Dzięki temu możliwe było odzyskanie gondoli – jednakże odbyło się to kosztem wysokości lotu. Najwyższy zarejestrowany pułap tego lotu to 10394 metry – znacznie niżej niż większość lotów balonów stratosferycznych.

Zespół projektu ScopeDome Hevelius 2 opublikował nagranie z kamery zainstalowanej przy gondoli. Nagranie prezentujemy poniżej. W trakcie lotu wznoszącego kamera obserwowała balon nad gondolą. Po odcięciu linki do balonu nastąpiło obrócenie gondoli o 180 stopni, wskutek czego kamera rejestrowała obrazy zbliżającej się Ziemi. Lądowanie gondoli nastąpiło o godzinie 12:13 CEST, w okolicach jeziora Głębokie, w gminie Przywidz (woj. pomorskie).

Poniższe nagranie jest bez dźwięku. Jest możliwe, że kolejne wersje lub wycinki tego nagrania będą miały ścieżkę dźwiękową. Nagranie jest dostępne aż do rozdzielczości 720 linii (HD), którą szczególnie polecamy.

{youtube}ewhAPSNkBGk{/youtube}
Zapis lotu misji ScopeDome Hevelius 2 – 22.09.2012 / Credits –

Jeszcze w trakcie lotu za balonem ruszył zespół Hevelius, który krótko po 13:30 CEST dotarł na miejsce. Temu zespołowi nie udało się odnaleźć gondoli. Po godzinie 16:00 CEST w rejon lądowania gondoli udały się osoby z zespołu Copernicus. To właśnie ten zespół odnalazł gondolę w bardzo trudnym terenie z dużą ilością wzgórz i lasów. Gratulacje i podziękowania dla zespołu Copernicus!

Tuż po ScopeDome Hevelius 2 wystartowały dwa balony w ramach projektu Copernicus – “Malarz” oraz CP19. Oba balony zostały napełnione wodorem. Balon “Malarz” jest bardzo ciekawą eksperymentalną konstrukcją, gdyż był zbudowany z ogólnodostępnej folii malarskiej. Z kolei CP19 pobił polski rekord wysokości lotu balonu – przekroczył 35 tysięcy metrów.

W tej chwili trwa analiza danych, które zostały zebrane w trakcie tego lotu. Bardziej obszerne podsumowanie będzie gotowe w ciągu kilku najbliższych dni.

Misja ScopeDome Hevelius 2 jest komentowana w wątku na Polskim Forum Astronautycznym.

*Szczegółowy opis misji oraz prac nad ScopeDome Hevelius 2 można znaleźć w naszym podsumowaniu sprzed startu.

Comments are closed.