Dyrektor generalny ESA odwiedzi Polskę we wrześniu?

0

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w połowie września do Polski przyjedzie dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej – Jean-Jacques Dordain. Jego wizyta w Polsce ma związek z przystąpieniem naszego kraju do tej agencji.

Rok 2012 to czas ważnych decyzji dla polskiego sektora kosmicznego. W lutym zakończyła się część techniczna negocjacji Polski z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Aż do czerwca trwało oczekiwanie na oficjalne potwierdzenie decyzji przez rząd naszego kraju. Doszło do tego 12 czerwca, w czasie gdy trwała akcja poparcia dla wejścia Polski do ESA, w której aktywny udział brali przedstawiciele serwisu Kosmonauta.net.

Rada ESA potwierdziła wejście Polski do agencji w dniu 13 lipca 2012. Wówczas było już wiadomo, że nasz kraj dołączy do ESA 1 stycznia 2013 roku, a obecnie ma status obserwatora w Radzie ESA.

Z najnowszych i nieoficjalnych informacji wynika, iż w połowie września dyrektor generalny ESA – Jean-Jacques Dordain – odwiedzi Polskę. Wizyta ma prawdopodobnie związek z kwestią wejścia Polski do ESA. Jest bardzo prawdopodobne, że w trakcie wizyty dojdzie do podpisania dokumentów akcesyjnych. Więcej informacji na ten temat będzie dostępnych prawdopodobnie w ciągu najbliższego tygodnia.

Nieoficjalne źródła donoszą także, iż w Polsce do końca 2013 roku może powstać biuro edukacyjne i inkubator technologii ESA. Są to podmioty, na których bardzo zależy organizacjom pozarządowym działającym w sektorze kosmicznym. Z inicjatywą powstania w Polsce tych instytucji NGO wyszły podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych dotyczących Programu Rozwoju Systemów Kosmicznych i Technologii Kosmicznych w Polsce. Jak na razie nie są znane dalsze szczegóły.

(Źródła własne)

ESA - państwa członkowskie (niebieskie), kooperujące w ramach PECS (jasnozielone) i współpracujące (ciemnozielone) / Credits: WikiCommons

Comments are closed.