Obserwacje tajfunów Saola i Damrey

0

U wybrzeży Chin znajdują się dwa tajfuny, które stanowią poważne zagrożenie dla tego państwa. Tajfuny otrzymały nazwy Saola i Damrey. Szereg satelitów obserwacji Ziemi, w tym należących do NASA Terra i Aqua, uważnie obserwują rozwój sytuacji.

Co roku w wielu cieplejszych regionach Ziemi przez kilka miesięcy trwa sezon huraganów, zwanych także tajfunami. W trakcie tych sezonów powstają i rozwijają się kompleksy sztormowe, które często nabierają charakterystyk huraganu/tajfunu. Dość często zdarza się także, że takie ośrodki atmosferyczne kierują się w okolice zamieszkałych wysp i wybrzeży kontynentów. Południowo-wschodnia i wschodnia Azja jest jednym z takich miejsc, dokąd często docierają tajfuny o niszczycielskiej sile. Tak też właśnie dzieje się w tej chwili – u wybrzeży Chin szaleją jednocześnie dwa tajfuny – Saola i Damrey.

Tajfun Saola rozpoczął swój byt 22 lipca, niedaleko wyspy Palau. Przez kolejne dni ten ośrodek nabierał siły i kierował się na północny zachód, w kierunku Azji. 30 lipca Saola uzyskał status tajfunu. Następnie, pierwszego sierpnia w godzinach wieczornych czasu CEST, Saola uderzył na Tajwan, a w tej chwili kieruje się ku południowemu wybrzeżowi Chin.

Z kolei początki tajfunu Damrey sięgają 18 lipca, a 26 lipca ten ośrodek atmosferyczny zyskał cechy tropikalne. Stało się to nieopodal wyspy Minamitorishima, na południowy zachód od wybrzeży Japonii. Przez kolejne dni ten ośrodek zmierzał w kierunku północno-wschodnim, a 1 sieprnia Damrey zyskał status tajfunu. Wówczas ten tajfun znajdował sie na południe od wyspy Kyushu, a w tej chwili zbliża się do północnego wybrzeża Chin.

Oba tajfuny są obserwowane z orbity przez szereg satelitów. Jest to element przygotowań do uderzenia tajfunów w Chiny, gdyż oba ośrodki mogą nadciągnąć nad gęsto zaludnione rejony tego państwa. Wśród satelitów obserwujących Saolę i Damrey’a są dwa należące do NASA – Terra i Aqua. Na obrazach przesłanych przez te satelity z 1 i 2 sierpnia widać dwa duże ośrodki atmosferyczne, z których Saola znajduje się na południe od Damrey’a. W przypadku zdjęć z 1 sierpnia tajfun Saola ma wyraźnie widoczne oko cyklonu, które nie jest jeszcze rozwinięte w przypadku Damrey’a. Dzień później sytuacja jest odwrotna – Damrey prezentuje wykształcone oko cyklonu, którego brakuje u Saoli, które zostało utracone po przejściu nad Tajwanem.

Obserwacje satelitarne tropikalnych ośrodków atmosferycznych pozwalają na ocenę nadchodzącego zagrożenia, wyznaczenie rejonów ewakuacji, zorganizowanie akcji ratunkowej oraz oszacowanie strat po przejściu huraganu. Te dane – z uwagi na wielkość tajfunów – są trudne do zebrania z innych typów obserwacji. Dlatego też satelity obserwacji Ziemi pełnią coraz ważniejszą rolę w poprawnym funkcjonowaniu wielu państw na całym świecie.

(NASA)

Stan na 2 sierpnia 2012 - Damrey wykształcił oko cyklonu / Credits - NASA, LANCE

Comments are closed.