Udany start rakiety Sojuz-U z Progressem M-16M

0

Pierwszego sierpnia 2012 roku o godzinie 21:35 CEST nastąpił udany start rakiety Sojuz-U z bezzałogowym pojazdem Progress M-16M na pokładzie. Mniej niż sześć godzin później Progress M-16M zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – zbliżanie przebiegało po zupełnie nowej trajektorii.

Start nastąpił o godzinie 21:35 CEST z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Start przebiegł prawidłowo – Progress M-16M został umieszczony na odpowiedniej orbicie początkowej. Tym razem trajektoria podejścia pojazdu Progress M-16M do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jest zupełnie inna niż w przypadku wcześniejszych lotów – cumowanie następuje już po kilku godzinach, a nie po 3 dniach.

Cumowanie do modułu Pirs nastąpiło mniej niż sześć godzin później, 2 sierpnia o godzinie 03:18 CEST. Test nowej trajektorii zbliżania do ISS został zakończony sukcesem.

{youtube}Ugi7-D4Poiw{/youtube}
Cumowanie Progressa M-16M do ISS – 02.08.2012 / Credits – NASA TV,

Nowa trajektoria, opracowana przez ośrodek Draper Laboratory w Cambridge w USA, pozwala na dziesięciokrotne zaoszczędzenie paliwa manewrowego i szybsze dotarcie do Stacji. Jest to manewr, który otwiera nowe możliwości przed dostarczaniem ładunku na ISS. Sześć godzin pomiędzy startem a cumowaniem jest ważne dla delikatnych próbek biologicznych, które mogą wymagać szybszego dostarczenia do odpowiednich stanowisk (lub zamrażarek).

Podobnie rozpatruje sie możliwość lotów załogowej kapsuły Sojuz po tej samej trajektorii. Sześć godzin pomiędzy startem a cumowaniem oznaczałoby maksymalizację czasu pracy kosmonautów na pokładzie ISS oraz większą ilość zapasów na pokładzie rosyjskiej kapsuły Sojuz. Użycie tej trajektorii dla rosyjskiego załogowego lotu planowane jest po raz pierwszy dla misji Sojuz TMA-08M, którego start zaplanowano na marzec 2013 roku.

Progress M-16M pozostanie na ISS do 25 grudnia tego roku.

(NASA)

Comments are closed.