Kurs Astronautics and Space Engineering w Cranfield University

0

Wielu studentów marzy o podróżach. A jak najłatwiej podróżować i poznawać inne kraje? Po prostu wyjechać na wymianę studencką! Najlepiej jeszcze związaną z astronautyką. I tak właśnie można trafić na Cranfield University w Wielkiej Brytanii.

Cranfield jest uczelnią bardzo dobrze znaną w branży zarówno lotniczej, jak i kosmicznej: studia magisterskie na kierunku Aerospace Vehicle Design uchodzą tu za jedne z najlepszych na świecie. Uczelnia prowadzi też specjalizację Astronautics and Space Engineering (ASE). Celem kursu jest ogólna edukacja w zakresie wszystkich aspektów związanych z astronautyką. Po jego ukończeniu ma się pełny obraz jak wygląda praca nad poszczególnymi elementami misji kosmicznych.

Cranfield jest uczelnią nietypową z tego powodu, iż prowadzone są tu tylko i wyłącznie studia magisterskie. Trwają one 11 miesięcy: przez pierwsze 6-7 miesięcy studenci uczęszczają na wykłady, a pozostałe 4 zajmuje pisanie pracy magisterskiej. Wykłady są tu prowadzone w postaci tzw. modułów – zajęcia z jednego przedmiotu są prowadzone codziennie przez tydzień lub dwa, po ich zakończeniu jest następnie prowadzony kolejny moduł. Mimo że Cranfield znajduje się w UK, większość studentów nie pochodzi z tego kraju – można tu spotkać kursantów z krajów UE, Chin, Indii, Australii itd. Taka „mieszanka” ludzi tworzy naprawdę niesamowity klimat.

Wykłady odbywające się w ramach astronautycznej części ASE doskonale pokazują jak działa przemysł kosmiczny, jak wygląda praca przy typowych projektach. Przekazują wiedzę jak zbudować poszczególne elementy rakiety czy satelity. Kurs ASE obejmuje również elementy astronomii oraz cykl wykładów na temat Life Support, Earth Observations czy Space Environment.

Innym ważnym i najciekawszym elementem ASE jest tak zwany GDP: Group Design Project. Co roku studenci zostają podzieleni na dwie grupy mające za zadanie zaprojektowanie misji kosmicznej oraz pojazdu kosmicznego niezbędnego do jej przeprowadzenia. Każdy student w grupie jest odpowiedzialny za poszczególny podsystem, nad którym pracuje przez 7 miesięcy. Projekt kończy się na prezentacji projektu na etapie Preliminary Design Review (PDR), gdzie przedstawione zostają wyniki prac grupy. PDR odbywa się zarówno przed egzaminatorami, jak i gośćmi z niektórych firm związanych z astronautyką.

W obecnym roku tematy projektów dotyczyły zupełnie innych zagadnień niż zazwyczaj: jeden projekt polegał na stworzeniu systemu wczesnego ostrzegania przez wybuchami na Słońcu i burzami słonecznymi, natomiast drugi na zaprojektowaniu satelity obserwacyjnego, będącego w stanie wykonać zdjęcia powierzchni Ziemi w niespotykanej dotąd rozdzielczości. Dodatkowym zagadnieniem w drugim projekcie było umieszczenie satelity na bardzo niskiej orbicie ziemskiej o wysokości poniżej 300km. Głównym problemem związanym z taką wysokością orbity jest fakt, że atmosfera jest tam na tyle „gęsta”, iż powoduje powstawanie siły oporu i stawia kolejne wyzwania przez designerami.

Praca nad GDP to nie tylko praca nad naprawdę ciekawymi projektami, ale również praca w międzynarodowym zespole – daje to niezwykłe doświadczenie związane ze współpracą z innymi, a także daje możliwość poznania wielu ciekawych metod pracy stosowanych w różnych zakątkach świata.

I co się z tego ma? Masę pracy, uczelnię dosłownie “w szczerym polu” oraz problemy w komunikacji z cywilizacją (poza Internetem oczywiście). Dzieje się tak ponieważ Cranfield położone jest wśród malowniczych wzgórz oddalonych 15 km od najbliższego miasta. Oczywiście nie wolno zapomnieć o angielskiej pogodzie, kiedy wiosną można zapomnieć jak wygląda słońce.

Ale jest też pasja, pasja jaką mają w sobie zarówno studenci i prowadzący. Po prostu z tymi ludźmi aż chce się pracować! Poza tym uczelnia ma dobre zaplecze techniczne i umie to wykorzystać. Jednym z największych atutów uczelni jest lotnisko, znajdujące się na wyciągnięcie ręki, i posiadanie samolotów, z których korzystają studenci w ramach zajęć z poszczególnych przedmiotów. Powiązania Cranfield z różnymi firmami z wielu branż przemysłowych powodują powstawanie i realizację wielu ciekawych projektów. Astrium, SSTL, Boeing, RR, Coca-Cola to tylko niektóre z firm współpracujących z uczelnią.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net serdecznie dziękuje Gosi Sołydze za przesłany tekst.

Comments are closed.